• rozwiń

Samorządy wracają na ścieżkę długu

Samorządy wracają na ścieżkę długu
Foto: sxc.hu Foto: Analitycy agencji ratingowej Standard & Poor's (S&P) przebadali budżety sektora lokalnego w 16 krajach naszego regionu

S&P prognozuje, że władze komunalne z Europy Środkowo-Wschodniej zwiększą w tym roku zadłużenie dwucyfrowo. Prym będą wiedli nasi lokalni włodarze – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Analitycy agencji ratingowej Standard&Poor's (S&P) przebadali budżety sektora lokalnego w 16 krajach naszego regionu.

Coraz większy minus

Ich zdaniem, ten rok przyniesie istotny, 12-procentowy wzrost zadłużenia samorządów, po tym jak spadło o niemal jedną piątą w 2014 r.

"Tempo wzrostu zadłużenia samorządowego zależy w znacznej mierze od decyzji podejmowanych w Polsce, Turcji, Czechach i Rumunii" - wskazują eksperci S&P.

Te kraje odpowiadają za 84 proc. długu w całym regionie, z czego na Polskę przypada ponad 40 proc. Udział naszego kraju przekroczy 2 mld euro (8 mld zł).

Wzrost będzie spory, bo w ostatnich latach dług polskich samorządów przyrastał jedynie o 2-3 mld zł.

Jeśli porównać samorządy z naszego regionu z lokalnymi władzami z Europy Zachodniej, nadal zadłużenie jest niewielkie i stanowi jedynie 2 proc. PKB.

Na Zachodzie sięga ono w niektórych krajach nawet 15 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane