• rozwiń

Przegląd prasy: Lokalne władze idą na rekord. Wybory mobilizują samorządy

Wiceminister Soboń o szybkiej ścieżce realizacji inwestycji mieszkaniowej Odtwórz: Wiceminister Soboń o szybkiej ścieżce realizacji inwestycji mieszkaniowej
Wiceminister Soboń o szybkiej ścieżce realizacji inwestycji mieszkaniowej "Źródło: TVN24 BiS"

Samorządy planują na ten rok astronomiczne inwestycje na około 68 miliardów złotych. Pieniądze wydadzą głównie na transport, komunikację miejską i walkę o czyste powietrze - podaje w środę "Rzeczpospolita".

Według gazety w tym roku Polska może zamienić się w jeden wielki plac budowy, a plany inwestycyjne samorządów przyprawiają o zawrót głowy.

W sumie wszystkie miasta, gminy, powiaty i regiony zamierzają wydać na swój rozwój w 2018 roku 68 mld zł - tak przynajmniej wynika z wieloletnich planów finansowych.

Wieloletnie plany finansowe to przyjmowana w formie uchwały prognoza dotycząca dochodów i wydatków poszczególnych samorządów w perspektywie co najmniej 4-letniej.

Jak podaje "Rz", zaplanowana przez lokalne władze kwota inwestycji jest rekordowa, znacznie przewyższająca zamierzenia ubiegłoroczne, gdy planowano wydać 50-53 mld zł.

Dziennik przypomina, że 2018 rok jest rokiem wyborów samorządowych.

Dołek w 2016 roku

Pod względem wartości inwestycji lokalnych jednym z gorszych był rok 2016. Samorządowe wydatki na rozwój wyniosły wówczas zaledwie 24,4 mld zł. Były one niższe niż w 2015 i 2014 roku, odpowiednio o 34 i 39 procent i jednocześnie był to najsłabszy wynik od 1999 roku.

Przyczyną zapaści w inwestycjach było m.in. wolno rozkręcające się wydatkowanie środków unijnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane