• rozwiń

"Poniatowski" wylądował. Pierwszy samolot dla VIP-ów już w Polsce

Samolot dla VIP-ów już w Polsce Odtwórz: Samolot dla VIP-ów już w Polsce
Samolot dla VIP-ów już w Polsce "Źródło: tvn24"

Pierwszy z dwóch zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej małych samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wylądował w środę w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Samolot do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w powitaniu pierwszej z zamówionych maszyn.

Maszyna – amerykański Gulfstream G550 - otrzymała imię księcia Józefa Poniatowskiego.

W uroczystości powitania maszyny biorą udział m.in. przedstawiciele MON, w tym minister Antoni Macierewicz.

Kontrakt za 440 milionów złotych

Umowę zakupu dwóch małych samolotów dyspozycyjnych resort obrony podpisał w listopadzie ub.r. Wartość kontraktu to 440,5 mln zł netto.

Umowa obejmuje dostawę samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

Masa startowa G550 wynosi 41 ton, a zasięg maksymalny 12,5 tys. kilometrów. W marcu br. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany) w wersji VIP.

"Ma dawać bezpieczeństwo"

- Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom - powiedział Macierewicz.

- Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem - dodał.

Według Macierewicza "przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe". - A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana - dodał.

Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. - Dzisiaj przywracamy normalność - powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć "tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach".

Nowoczesny i sprawdzony

Samolot G550 to sprawdzony, nowoczesny samolot dyspozycyjny. Wprowadzony został do sprzedaży w 2004 roku, a do dnia dzisiejszego dostarczono około 500 egzemplarzy tego samolotu. Wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne samolotu G550 spełnia wszystkie standardy międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa lotów, a sama konstrukcja zapewnia bezpieczną i komfortową podróż praktycznie po całym świecie – zasięg samolotu wynosi aż 12 500 km.

W postępowaniu przetargowym sprawa bezpieczeństwa lotów traktowana była priorytetowo, czego przykładem może być m.in. wymaganie, aby samolot wyposażony był w nowoczesny system EVS (Enhanced Visual System), umożliwiający załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Samoloty G550 wykorzystywane do transportu VIP-ów są na wyposażeniu sił zbrojnych takich państw, jak: Azerbejdżan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Arabia Saudyjska, Szwecja, Tanzania, Turcja, Uganda i Stany Zjednoczone Ameryki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Nie wiem czy po wydaniu pojedynczych miliardów na te samoloty i na samoloty średnie należy martwić kogokolwiek, ale znaczna część terytorium Polski , w tym Warszawa, jest w zasięgu systemów S400 z okręgu królewieckiego ( w locie ptaka to nieco ponad 250km , a rakiety 40N6 z systemów S400 mają zasięg ok. 400km).
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Polska w ruinie a tu cały czas Bizantyjskie zakupy jak nie limuzyn to samolotów , a żołnierze jak nie mieli helikopterów tak nie maja . Ojczyzne dojna zwróciłes panie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ytrewqq
Tanzania, Uganda ... no to mnie uspokoiło,będzie dobrze
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane