• rozwiń
  • WIG20 2191.96 +0.02%
  • WIG30 2489.80 -0.07%
  • WIG 57942.77 -0.19%
  • sWIG80 11620.75 0.00%
  • mWIG40 3784.37 -1.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:35

Dostosuj

Salmonella na skorupkach jaj. Ostrzeżenie dla konsumentów

Podwójne standardy żywności. Rozmowa z prezem UOKiK Odtwórz: Podwójne standardy żywności. Rozmowa z prezem UOKiK
Podwójne standardy żywności. Rozmowa z prezem UOKiK "Źródło: TVN24 BiS"

Obecność bakterii Salmonella wykryto na powierzchni skorupek jaj – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Próbkę pobrano z jajek, które można było kupić w jednym ze sklepów Netto w województwie dolnośląskim.

Bakterie stwierdzono w jednej z pięciu badanych próbek.

Ostrzeżenie publiczne dotyczy produktu Świeże jaja "Jajo Wojciechowicz" klasa świeżości A, kategoria wagowa: M-średnie (63g>masa>53 g), których termin przydatności do spożycia mija 12.05.2019.

Kod na skorupkach jaj to 3PL 02181303, zaś numer zakładu pakowania: PL 02185903 WE.

Jaja usunięto ze sklepów

O wyniku badania - jak zaznaczono w komunikacie - Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Środzie Śląskiej, zarząd sklepu Netto, w którym pobrano próbkę oraz producenta kwestionowanej próbki.

"Netto Sp. z o.o. poinformowała, że w dniu 30.04.2019 r. ww. jaja zostały usunięte ze sklepów tej sieci" - podał GIS.

Zalecił też, by konsumenci nie spożywali jaj, szczególnie na surowo, o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

"Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami" - podano.
Najczęstsza przyczyna zakażeń przewodu pokarmowego

W Polsce od wielu lat pałeczki Salmonelli są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Zachorowania przez nie wywołane najczęściej objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.

Jaja mogą być jednym ze źródeł pałeczek. Dlatego w celu uniknięcia zachorowań wywołanych przez te bakterie należy pamiętać o kilku zasadach. Podczas zakupu jaj należy upewnić się, że skorupki jaj są czyste i nieuszkodzone. Jaja należy przechowywać w lodówce, w oryginalnym opakowaniu.

Zakład Epidemiologii NIZP-PZH podkreśla, że osoby wrażliwe (dzieci, chorzy, osoby starsze), powinny unikać potraw zawierających surowe jaja takich, jak: tiramisu, majonez, sosy typu holenderskiego czy kogel-mogel itp. Ręce po kontakcie z surowymi jajkami należy dokładnie umyć gorącą wodą z mydłem, a naczynia, wyposażenie i powierzchnie mające z nimi kontakt – gorącą wodą z detergentami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane