• rozwiń

Sąd oddalił skargę Poczty Polskiej. Rządową korespondencję dostarczy InPost

Sąd oddalił skargę Poczty Polskiej. Rządową korespondencję dostarczy InPost
Foto: Poczta Polska Foto: Sąd Okręgowy w Warszawie jest ostatnią instancją odwoławczą dla postępowań o udzielenie zamówienia publicznego

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargę Poczty Polskiej ws. wygranego przez InPost przetargu na dostarczanie korespondencji rządowej. Skarga dotyczyła bezpodstawnego, zdaniem Poczty, odrzucenia przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania od jego wyniku.

Niezależnie od Poczty, skargę na postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej złożył również prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).

Chcieli zmiany

Jak poinformowała w poniedziałek Poczta Polska, spółka wnosiła o zmianę zaskarżonego postanowienia KIO i merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy. "Poczta Polska wnosiła też o odrzucenie oferty InPost jako niespełniającej wymogów formalnych z powodu braku wymaganej sieci placówek oraz błędów w formularzu cenowym" - podała poczta w komunikacie.

- Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie Poczty Polskiej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym dla jednostek administracji rządowej - poinformowała rzecznik ds. Cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie, SSO Katarzyna Kisiel.

- Nie podzielamy oceny zaprezentowanej przez Sąd. Oferta InPost naszym zdaniem nie spełnia wymagań zamawiającego. Poczta Polska podjęła wszystkie przewidziane prawem kroki, by wykazać, że tylko jej oferta spełnia wymogi przetargu. Przetargu, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa korespondencji najważniejszych urzędów w państwie, a gwarantem bezpieczeństwa, na dzień dzisiejszy, w naszej ocenie jest wyłącznie Poczta Polska - skomentował wyrok rzecznik Poczty, Zbigniew Baranowski.

- Sprawa została rozpatrzona przez sąd w oparciu o argumenty merytoryczne – sąd potwierdził, że podnoszone przez Pocztę Polską tezy są niewłaściwe systemowo. To kolejne potwierdzenie, że InPost może obsługiwać korespondencję urzędów i organów administracji państwowej - powiedział z kolei członek zarządu InPost SA, Krystian Szostak.

Decyzja ostateczna

Sąd Okręgowy w Warszawie jest ostatnią instancją odwoławczą dla postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

Przetarg na obsługę korespondencji administracji rządowej i urzędów centralnych w latach 2015-2016 był zorganizowany przez rządowe Centrum usług Wspólnych (CUW). Wygrała go firma InPost, która zaoferowała niższą cenę usługi. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła pierwsze odwołanie Poczty z 19 grudnia i nakazała prywatnemu operatorowi pocztowemu jedynie odtajnienie formularza cenowego. Następnie CUW miało przeprowadzić ponowną ocenę ofert wykonawców i jeszcze tego samego dnia ponownie wybrało InPost.

Poczta 23 grudnia ub.r. odwołała się również od tej decyzji, argumentując to tym, że zanim KIO zdążyła sporządzić pisemne uzasadnienie orzeczenia, a Poczta zapoznać się z odtajnionym formularzem cenowym InPost, CUW po upływie niespełna dwóch godzin od ogłoszenia decyzji KIO ponownie wybrało jej konkurenta. 16 stycznia br. KIO odrzuciła to odwołanie, argumentując, że część zarzutów została wniesiona po terminie, a inne zostały rozpatrzone w poprzednim odwołaniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
magdalena_rolecka
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
patryk_radecki
dobrze, że sąd wreszcie rozwiązał ten spór. Ciągnie się to miesiącami i końca nie widać, wciąż jakies pozwy zawiadomienia. PP chciala odtajenia przetargu i dostała - nadal niezadowolenie. Sami są dalej w tym samym punkcie gdzie znalezli sie 20 lat temu i nie wrpowadzili zadnych usprawnien ani zmian.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
skuba
No to PO ma przechlapane! Wszyscy listonosze będą za PiSem! Poczta (jak i kolej) to instytucja wrażliwa, w razie wojny kluczowa i podlegająca mobilizacji. Gratuluję!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
axa511
Cała Polska. Kopalnie sprywatyzować, stocznie sprywatyzować, pocztę sprywatyzować ziemię sprzedać, lasy sprzedać. Zadrudnić wszystkich na śmieciówki i heja. Ale ponoć w Polsce żyje się lepiej tak pan prezydent mówi.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane