• rozwiń

Niższy wiek emerytalny w Polsce to bomba z opóźnionym zapłonem

Niższy wiek emerytalny w Polsce to bomba z opóźnionym zapłonem

Do 2050 roku polskie społeczeństwo może zmaleć się aż o 4 mln, wzrośnie też odsetek ludzi w podeszłym wieku. W tej systuacji obniżenie wieku emerytalnego stanowi duże zagrożenie dla budżetu państwa - przestrzegają eksperci agencji S&P Global Ratings.

Jak prognozuje agencja S&P, starzejąca się i zmniejszająca populacja w Polsce może wywierać presję na finanse publiczne w ciągu najbliższych kilku lat. Analitycy sądzą, że wydatki rządowe związane  opieką zdrowotną, emerytalną, świadczeniami dla bezrobotnych zwiększą się do 2050 roku do 17,3 proc. PKB w porównaniu do 16,4 proc. z roku ubiegłego.

Ponadto, aż o jedną dziesiątą ma zmniejszyć się liczebność społeczeństwa, a jednocześnie o 15 punktów procentowych ma wzrosnąć odsetek ludzi starszych. Oznacza to, że trzech na dziesięciu Polaków będzie w podeszłym wieku.

Niekorzystne emerytury

Według agencji, plany obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn mogą prowadzić do pogorszenia się sytuacji związanej z rosnącymi wydatkami, przeznaczonymi na utrzymanie ludzi w podeszłym wieku.

Analitycy podkreślają, że taka wizja oznacza pogarszanie się sytuacji budżetowej w Polsce w dłuższej perspektywie. S&P prognozuje, że jeśli plany rządowe nie zmienią się, wydatki związane z wiekiem, w tym na cele społeczne, wzrosną. Bez przeprowadzenia reform, zwłaszcza fiskalnych, zadłużenie państwa potroi się do 140 proc. PKB w 2050 r. PKB do roku 2050.

Agencja S&P ogłosiła również prognozy dla Polskiej gospodarki. Agencja utrzymała ocenę BBB+ dla Polski z perspektywą negatywną ze stycznia tego roku. Na decyzję miały wpływ wątpliwości dotyczące funkcjonowania systemu emerytalnego.

 

Co dalej z emeryturami Polaków?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Szukający drogi
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ewa_piasecka
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane