• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: S&P obniża rating Polski

Jak odzyskać wyższy rating? "Potrzeba dobrych danych i spokoju"

S&P obniża rating Polski. "Potrzeba dobrych danych i spokoju" Odtwórz: S&P obniża rating Polski. "Potrzeba dobrych danych i spokoju"
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Jędrzejak: jestem zaskoczony ruchem agencji S&P | Video: S&P obniża rating Polski. "Potrzeba dobrych danych i spokoju"

Decyzja o obniżeniu ratingu dla Polski jest zaskoczeniem dla rynku finansowego. - Odwrócenie negatywnego trendu jest uzależnione od dobrych wyników PKB, inflacji i spokoju - powiedział dr Maciej Jędrzejak z Saxo Bank. Zdaniem Andrzeja Kalickiego, prezesa Deutsche Banku perspektywa na najbliższy rok jest niekorzystna.

Zdaniem dr Macieja Jędrzejaka, dyrektora zarządzającego Saxo Bank obniżenie ratingu przez Standard & Poor’s jest zaskoczeniem.

Nerwowa reakcja

- Jestem zaskoczony ruchem agencji S&P. W grudniu 2015 roku były rozmowy z S&P i nie było żadnych sygnałów mówiących o tak gwałtownej zmianie - mówił Maciej Jędrzejak i dodał, że rynki były zaskoczone i zareagowały nerwowo.

- Bardzo ważne będzie to jak będą odbierali to inwestorzy. W najbliższych tygodniach atmosfera na pewno będzie bardzo nerwowa, bo będzie większa zmienność. Kursy walut, które widzieliśmy w piątek wskazują, że emocje wzięły górę - dodał gość TVN24 Biznes i Świat.

Potrzeba spokoju

Jędrzejak stwierdził również, że w raporcie S&P analitycy wskazują zagrożenia dotyczące działań politycznych.

- To bardzo istotne zmiany, które na razie wprost nie będą się przekładać na ekonomię, ale gdyby PiS doprowadził do uzależnienia NBP od rządu, to będziemy mieli bardzo poważny problem - powiedział Jędrzejak.

Ekspert twierdzi, że negatywny trend mogą odwrócić jedynie dobre dane dotyczące polskiej gospodarki.

- Jest to uzależnione od dobrych wyników PKB oraz inflacji na poziomie co najmniej 1,5 proc. a także spokoju. Rynki finansowe nie lubią niepewności - mówił dr Jędrzejak.

Niekorzystna perspektywa

Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku przyznał, że decyzja S&P o obniżeniu ratingu dla Polski, była dla niego częściowym zaskoczeniem.

- Jeszcze na jesieni agencja mówiła, że jeśli powstają jakiekolwiek zagrożenia w sektorze finansowym, jeżeli dojdzie do zdarzeń, które będą rzutowały na perspektywy gospodarki, to rating może ulec zmianie - przypomniał Kalicki i dodał, że taka decyzja jest zmartwieniem dla rynku finansowego.

- Wszyscy się martwią, ale niektórzy też reagują. Widać wyraźnie, że wycofywane są środki z giełdy i dług Polski tanieje. Wszyscy inwestorzy rysują nam dosyć niekorzystną perspektywę na najbliższy rok - powiedział Kalicki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
J23J23J23
Deutsche Bank jest obcojezyczna nazwa wlasna i nie powinno byc odmieniane, abstrachujac od gramatyki, brzmi naprawde smiesznie i odbiera niniejszym powagi tej instytucji. Proponuje dyrektor banku Deutsche Bank, tak jak dyrektor banku PKO Bank Polski.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Stone69
Banksterka reaguje na cos czego niema(Dr.Jedrzejak) ,powod,?? jak to ujal Tusk czasami trzeba dac klapsa to sie nazywa wolny rynek to jest capitalism ?? To sie niczym nie rozni od Komuny tylko zamiast wielkiego Brata ze wschodu jest Wiellki brat z zachodu.Gdyby prawda byla teoria o NBP to po rozmowie Sienkiewicz- Belka Rating by spadl do B.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane