• rozwiń

Przegląd prasy: Polsce potrzebni imigranci do pracy. Ale tylko wybrani

Przegląd prasy: Polsce potrzebni imigranci do pracy. Ale tylko wybrani
Foto: Shutterstock Foto: "Rzeczpospolita": Potrzebni pracownicy zza wschodniej granicy

Pracodawcy postulują, by zalegalizować dłuższy pobyt pracujących u nas Ukraińców. Tym bardziej, że – jak wykazały badania instytutu badawczego Danae dla "Rzeczpospolitej" – Polacy najłatwiej akceptują ich jako imigrantów – pisze dziennik.

Za przyjęciem imigrantów opowiedziało się wprawdzie tylko 11 proc. uczestników sondażu Danae, ale i oni uważają, że najlepiej, gdyby przybysze pochodzili wyłącznie z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Wietnamu. "Otwartość na imigrantów z odległych regionów jest mała" – czytamy w artykule.

Przedsiębiorcy "za"

"Wyniki badania współgrają z opiniami przedsiębiorców i ekspertów ds. migracji, którzy jako źródło pracowników z zagranicy wskazują głównie sąsiadów" – zauważa "Rzeczpospolita".

- Polska pilnie potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są Ukraińcy, Wietnamczycy i Białorusini – powiedział "Rzeczpospolitej" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, który wystąpił z postulatem, by zalegalizować pobyt miliona pracujących już u nas Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów.

"Pracodawcy obawiają się, że zamiast zachęt na razie będą utrudnienia, wskutek wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej pracowników spoza UE", która wchodzi w życie we wrześniu br. – podsumowuje "Rzeczpospolita".

Imigranci a rozwój gospodarczy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
panstwo_marionetkowe
Zwiększanie liczby imigrantów spowoduje spadek płac a tym samym będzie mniej pieniądza na rynku. Spadek płac spowoduje bogacenie sie tylko wąskiej grupy właścicieli firm - a robotnicy będą ubożeć jeszcze bardziej
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Babcia K
Jestem jak najbardziej za legalizacja pracy imigrantów . Ktoś musi wypracować pieniądze na 500+ i opłacanie "dojnej zmuany". Polacy sami nie dadzą rady.
  • 3
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane