• rozwiń
  • WIG20 2186.67 -0.93%
  • WIG30 2484.33 -1.00%
  • WIG 57844.94 -1.03%
  • sWIG80 11628.29 +0.16%
  • mWIG40 3755.98 -1.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:38

Dostosuj

Upał w Polsce. Wysoka temperatura sprzyja gospodarce

Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Winny upał Odtwórz: Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Winny upał
Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Winny upał "Źródło: tvn24bis"

Na upałach zyskują sprzedawcy klimatyzatorów, lodów czy lekkiego piwa. Wysokie temperatury wiążą się jednak z spadkiem wydajności pracowników i przeciążonymi elektrowniami - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w gazecie "w czerwcu o 120 proc. w ujęciu rocznym wzrosło zainteresowanie klimatyzatorami."

Temperatura sprzyja piwom light

- Dla niektórych sprzedawców to duże wyzwanie operacyjne. Maj był deszczowy i chłodny, w porównaniu z ubiegłym rokiem okazał się bardzo słaby dla tej kategorii, dlatego mógł uśpić ich czujność. W ubiegłym roku sezon zaczął się już w połowie kwietnia – mówi, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Tomasz Jankowski, rzecznik Ceneo.pl."Rzeczpospolita" zauważa, że na rynku piwa upały "sprzyjają wersjom light, rośnie sprzedaż radlerów i piw bezalkoholowych".

"Branża spodziewa się, że piwa bez alkoholu prześcigną rekordowy 80-proc. wzrost sprzedaży z ub.r. Producenci nie widzą jednak wielkiego wzrostu, sklepy mają jeszcze zapasy piwa zgromadzone na maj" - napisano.

"Rosnąca popularność klimatyzacji to wielkie wyzwanie dla energetyki pracującej pełną parą. Chłodzenie w polskich elektrowniach opiera się na poborze wody z rzek, co jest problemem w czasie suszy" - podkreślono.

- W krótkim okresie upały mają wpływ na konsumpcję: w sklepach rośnie sprzedaż wody czy lodów. Szerzej jednak to zjawisko z negatywnym wpływem na gospodarkę, choćby z powodu obniżającej się wydajności pracy - mówił "Rzeczpospolitej" główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce Witold Orłowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane