• rozwiń

Przegląd prasy: Wyścig o setki milionów złotych z ZUS. System odpowiada za obsługę milionów Polaków

ZUS kontroluje pracowników na "chorobowym" Odtwórz: ZUS kontroluje pracowników na "chorobowym"
ZUS kontroluje pracowników na "chorobowym" "Źródło: tvn24"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje budowę nowego systemu informatycznego. Nie dopuści do projektu zagranicznych firm - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według "Rz" informatyzacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzi wielkie emocje, ponieważ nie ma tam miejsca na błędy. System odpowiada za obsługę 25 mln Polaków i rozlicza niemal jedną trzecią środków finansowych państwa.

Twórcą obecnego ponad 20-letniego systemu jest Asseco, ale kontrakt na jego utrzymanie niedawno przeszedł w ręce Comarchu. "To właśnie te dwie firmy są brane pod uwagę przy tworzeniu nowego systemu" - czytamy w dzienniku.

Gra toczy się o kilkaset milionów złotych. "Zapytanie ofertowe zostanie przesłane do Comarchu i Asseco" - potwierdził rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Mniejsze ryzyko

W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko twierdzą zgodnie eksperci. - Asseco i Comarch to najbardziej doświadczone polskie firmy, jeśli chodzi o systemy informatyczne ZUS - potwierdził "Rz" Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena.

Z kolei Łukasz Kosiarski z Pekao IB zwrócił uwagę, że system ZUS obsługuje wrażliwe dane także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

W tym wypadku to, z jakiego kraju pochodzi wykonawca, ma znaczenie. "Asseco i Comarch to w zasadzie jedyne krajowe spółki będące w stanie obsłużyć duże publiczne kontrakty" – ocenił analityk.

Polska gospodarka kwitnie, ale - jak pisze gazeta - w branży IT dopiero od kilku miesięcy czuć optymizm. Wcześniej w wyniki firm bił zastój w segmencie zamówień publicznych. Przetargi dopiero ruszają i powinno być ich coraz więcej, mamy bowiem do wydania grube miliony z perspektywy unijnej na lata 2014–2020 - przypomina gazeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
Zamiast system postawić raz a dobrze i później go ewentualnie łatać i zabezpieczać, to tylko defraudują co jakiś czas nasza kasę na nowe systemy...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
HYDROLUX
Ciekawe czy nowy system informatyczny będzie tak samo WSPANIALE działał jak obecny wdrożony przez jedną z wiodących polskich firm informatycznych.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane