• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Rzecznik rządu uspokaja Polaków w Wielkiej Brytanii. "Zmiany nie dotkną praw pracujących tam osób"

Rzecznik rządu uspokaja Polaków w Wielkiej Brytanii. "Zmiany nie dotkną praw pracujących tam osób" Odtwórz: Rzecznik rządu uspokaja Polaków w Wielkiej Brytanii. "Zmiany nie dotkną praw pracujących tam osób"
Foto: Victor Maschek / Shutterstock.com | Video: tvn24 Foto: W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych | Video: Rzecznik rządu uspokaja Polaków w Wielkiej Brytanii. "Zmiany nie dotkną praw pracujących tam osób"

Rozstrzygnięcia ws. praw socjalnych na pewno nie będą dotyczyły osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek po spotkaniu premierów Beaty Szydło i Davida Camerona, które było poświęcone projektowi porozumienia między Wielką Brytanią a UE.

W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

Kulisy rozmów

Jednym z elementów przedstawionego przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projektu porozumienia między Wielką Brytanią a UE jest założenie, by kraje Unii mogły w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw UE. Ostatecznie porozumienie ma zostać ustalone na szczycie UE 18-19 lutego.

Rzecznik rządu pytany przez dziennikarzy o ustalenia ze spotkania premierów Szydło i Camerona, dotyczące praw socjalnych polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, powiedział: "Jeżeli jakiekolwiek rozstrzygnięcia zapadną w trakcie Rady Europejskiej, na pewno nie będą one dotyczyły tych osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii".

Podkreślił, że strona polska stoi na stanowisku, że wszelkie rozwiązania, które zostaną przyjęte przez Wielką Brytanię, na pewno nie powinny traktować polskich pracowników inaczej niż pracowników z innych krajów członkowskich, którzy pracują obecnie w UE.

Bochenek powiedział też, że premierzy Szydło i Cameron zgodzili się, iż należy wrócić do korzeni UE. - Musimy podkreślić to, że najważniejsze decyzja dot. państw członkowskich powinny zapadać na forum parlamentów państw członkowskich. Tyko i wyłącznie kwestie, które nie mogą być rozstrzygane w ramach krajów członkowskich UE, powinny być przekazywane organom i instytucjom unijnym - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bl0to
Za ile sprzedali Polaków?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane