• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Jakie są koszty pomocy dla frankowiczów? KNF policzyła

Jakie są koszty pomocy dla frankowiczów? KNF policzyła
Foto: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl Foto: Frankowicze otrzymają rekompensatę z tytułu tzw. spreadów walutowych

Wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie prezydenckiego projektu, zakładającego zwrot spreadów frankowiczom zostały już dokonane i w najbliższym czasie zostaną przekazane do Sejmu - poinformował rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz. Ocena komisji poprzedniego projektu przygotowanego przez prezydenta była druzgocąca.

Także w komunikacie z ostatniego, wtorkowego posiedzenia KNF znalazła się informacja, że komisja zapoznała się z informacją na temat "skutków ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki".

W sierpniu projekt ten, zakładający zwrot frankowiczom spreadów, złożyła w Sejmie Kancelaria Prezydenta. Kancelaria szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł.

Ze strony internetowej Sejmu wynika, że pierwsze czytanie prezydenckiego projektu odbędzie się na posiedzeniu, które rozpocznie się 19 października. Niedawno Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta, który koordynował prace nad tym projektem, mówił, że twórcy projektu liczą, iż pierwsze czytanie w Sejmie odbędzie się jeszcze w październiku.

Zapewniał zarazem, że prezydent w tej chwili nie dokonuje żadnych korekt w swoim projekcie, choć jeśli w toku prac parlamentarnych pojawią się trafne uwagi do jakichś artykułów, nie można wykluczyć, że prezydent je uwzględni, akceptując poprawki lub nawet poprzez autopoprawkę.

O projekcie

Prezydencki projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także te osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Zwracane mają być spready pobierane w wysokości wyższej niż dopuszczalna. Za taką będzie uznana sytuacja, gdy np. bank naliczając spread ustalał kurs, różniący się więcej niż o 0,5 proc. od kursu kupna/sprzedaży waluty, określanego przez NBP. Spready będą zwracane od kredytu w wysokości maksymalnie do 350 tys. zł na jedną osobę. Mają być zwracane nawet wtedy, gdy umowa kredytu wygasła, została wypowiedziana lub kredyt został spłacony.

Konsumenci będą mieli pół roku od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku w banku o wysokość naliczanego spreadu. Banki będą musiały im odpowiedzieć w ciągu 30 dni. Potem kredytobiorcy będą mieli rok na złożenie wniosku o zwrot spreadu. Dochody z tytułu odzyskanego spreadu byłyby zwolnione z podatku dochodowego. W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwrotu spreadów wyniosą 3,6-4,0 mld zł.

Wyliczenia NBP

W opinii przesłanej do prezydenckiego projektu Narodowy Bank Polski oszacował jednak, że koszty wdrożenia projektu mogą być nawet ponad dwa razy wyższe. Uznał, że poza bezpośrednim zwrotem spreadów dla klientów banki poniosłyby dodatkowo koszty operacyjne, zaangażowania pracowników i zmian operacyjnych.

Wątpliwości NBP budził też sposób określania wartości zwrotu spreadów, która została wyznaczona w walucie obcej, a nie w złotych. W ocenie NBP nie ma także uzasadnienia dla naliczenia połowy odsetek ustawowych od kwoty zwrotu spreadów, a wątpliwości budzi sposób określenia spreadu "referencyjnego", ponad który nadwyżkę bank musi zwrócić klientowi.

Projekt negatywnie oceniał Związek Banków Polskich, szacując, że koszt wdrożenia ustawy w zaproponowanej wersji, w zależności od wysokości stosowanych spreadów, wyniesie 7,7-14 mld zł.

Poprzedni projekt

W połowie marca Komisja Nadzoru Finansowego negatywnie oceniła poprzedni prezydencki projekt ustawy, dotyczący frankowiczów - "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Został on przedstawiony 15 stycznia br. i przewidywał przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie.

W swojej opinii KNF uznała, że tamten projekt może "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

 

Wyliczamy, ile banki zwrócą za spready. Gościem TVN24 BiS był Michał Krajkowski (03.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michel40
Panie premierze jak żyć? Skoro się coś podpisało to należy się z tego wywiązać a nie szukać kruczków prawnych lub żądać spłaty przez wszystkich, tylko nie przez siebie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jańciojwi3
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
waniliowa1
Kłamstwo. Banki udzieliły kredytów w Pln. Indeksacja była tylko sposobem na obejście prawa bankowego gdyż trzeba było mieć zgodę ministra finansów na obrót dewizami. Wyroki sądów wyraźnie o tym mówią. Co do banków to złodziej zawsze będzie mówił że będzie stratny gdyz nie będzie mógł już kraść.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
A na poważnie, co z obietnicą Dudy z wyborów? Czy też oszustwo wyborcze? Miało być po kursie z dnia umowy i co? Ilu oszukał? 800.000 ludzi ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Frankowicze chcieli być cwani - ale im nie wyszło i teraz płacz.. Było myśleć wcześniej nim wzięli kredyt. Ci co wzięli kredyt w złotówkach - płacili więcej, a frankowicze się z nich śmiali i nazywali frajerami... Dziś widać kto podjął mądrą decyzję.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cy_wil
Koleś. Wymyśl coś innego. Od niepamiętnych czasów piszesz to samo w koło Macieju. Wziąłeś kredyt w PLN. Twoja sprawa. Oszukiwali cię? Nie. Więc nie krytykuj jedynie tego, że my chcemy aby nam oddano to co na w majestacie "prawa" skradziono. Tyle, albo aż tyle. Pozdrawiam.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane