• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Jest projekt ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia. "Zmiana o charakterze rewolucyjnym"

 Stały Komitet RM: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r Odtwórz: Stały Komitet RM: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r
Stały Komitet RM: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r "Źródło: tvn24"

Przyjęto projekt ustawy, która ma zagwarantować wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 procent Produktu Krajowego Brutto do 2025 roku - poinformował Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Słowa ministra komentował Tomasz Karauda, przedstawiciel protestujących od kilkunastu dni lekarzy rezydentów. - Nie ma naszej zgody na tak wolne wprowadzanie tych zmian - stwierdził.

- To otwiera drogę do zwiększenia istotnego finansowania. Projekt jest rekomendowany Radzie Ministrów. Oczywiście Komitet Stały tylko rekomenduje, a nie przyjmuje projekty, ale jest to końcowy proces legislacyjny - mówił Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Konstanty Radziwiłł, szef resortu zdrowia mówił, że nie ma wątpliwości, że "dzisiejszy dzień z perspektywy ochrony zdrowia jest dniem historycznym", bo mimo że o niedofinansowaniu polskiej służby zdrowia mówiło się od dziesięcioleci, to nie było widać takich działań.

- Od dawien dawna zgłaszane oczekiwanie, żeby wyprzedzić wzrost gospodarczy, wzorem innych państw, które zwiększając swój PKB jednocześnie zwiększają odsetek środków, które są przeznaczanych na służbę zdrowia, a dotychczas nigdy nie miało to miejsca. Mimo zwiększających się środków z NFZ odsetek środków liczonych względem PKB wahała się od 3,5 do 4,5 proc. i nie było widać żadnej tendencji. Przejście do systematycznego wzrostu nakładów liczonego jako odsetek PKB to zmiana o charakterze rewolucyjnym. Nie odraczamy jej do 2025 roku, ale wprowadzamy ją stopniowo zaczynając już od 2018 roku - mówił Radziwiłł.

Priorytet

Radziwiłł poinformował również, że "zapadła decyzja, że prawdopodobnie ok. 1,5 mld zł zostanie skierowane do NFZ w ramach nowelizacji budżetu jeszcze na rok 2017, w celu zapłacenia za nadwykonanie".

- To bardzo wstydliwa cecha charakterystyczna tego niedofinansowanego systemu, z którym mamy do czynienia. Szpitale leczą i nie dostają za to pieniędzy. Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników - powiedział szef MZ.

- To wszystko, o czym mówię, pokazuje, że projekt ustawy, który w MZ powstawał, to było trudne zadanie. Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz, przymiarek, że on jest realny. Że rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie po raz pierwszy w historii naprawdę jako priorytet - dodał.

Resort zdrowia szacuje, że w 2017 r. wydatki na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB z roku ubiegłego wyniosą 4,73 proc.

Finansowanie

Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ochronę zdrowia będą też wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział na konferencji prasowej, że projekt z jednej strony realizuje cel społeczny, jakim jest stopniowe dojście do 6 proc. PKB w 2025 roku, a z drugiej strony zapewnia stabilność finansów publicznych.

- To jest rozmiar dla budżetu państwa równoważny z programem 500 plus - powiedział Skiba, odnosząc się do skali nakładów na ochronę zdrowia.

- Jeśli popatrzymy na te wszystkie wydatki razem, to tak naprawdę mamy ponad 116 mld złotych więcej, czyli tak naprawdę jest to program rewolucyjny, przełomowy. To 116 mld zł wydatków więcej w perspektywie kilku lat i jednocześnie z pełnym zachowaniem stabilności finansów publicznych - powiedział.

Wyższe oczekiwania

O wzrost finansowania od dawna apelowały także m.in. organizacje zrzeszające pacjentów i pracownicy medyczni. Podwyższenie nakładów jest jednym z głównych postulatów lekarzy rezydentów, którzy protestują od 2 października. Domagają się oni jednak podwyższenia nakładów do 6,8 proc. PKB w trzy lata.

Słowa ministra zdrowia na gorąco skomentował przedstawiciel rezydentów, który stwierdził, że dojście do 6 proc. PKB do 2025 roku, to zdecydowanie mniej niż oczekują protestujący.

- Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia i ta propozycja oznacza, że w nim pozostaniemy przez najbliższe 8 lat. Nie ma naszej zgody na tak wolne wprowadzanie tych zmian, dlatego podtrzymujemy nasze postulaty, aby obywatele poczuli realną zmianę w szybszym tempie niż za osiem lat - mówił TVN24 Tomasz Karauda.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kolom
Jeśli chcą od zaraz to powinni pójść do wróżki. Najlepiej jak sięgną po dotację od Tuska czy Trampa bo dodatkowe daniny od podatnika raczej są niemożliwe od zaraz.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
saneka
Natychmiastowa likwidacja politycznych stanowisk we wszystkich jednostkach administracji publicznej da potrzebne miliardy na służbę zdrowia
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane