• rozwiń

Rząd przedstawia reformę służby zdrowia. Zlikwiduje NFZ

Rząd zapowiada likwidację NFZ i wzrost nakładów na ochronę zdrowia Odtwórz: Rząd zapowiada likwidację NFZ i wzrost nakładów na ochronę zdrowia
Foto: PAP/Rafał Guz | Video: tvn24 Foto: Rząd zapowiada likwidację NFZ i kategoryzację szpitali | Video: Rząd zapowiada likwidację NFZ i wzrost nakładów na ochronę zdrowia

NFZ ma od 2018 r. zostać zastąpiony systemem administrowanym przez ministra zdrowia i wojewódzkie urzędy zdrowia. Ministerstwo Zdrowia planuje też wzrost nakładów na ochronę zdrowia - poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł.

Minister Radziwiłł podkreślił, że wszystkie zmiany muszą być dobrze skonsultowane, więc "terminy, jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw, mogą się zmienić".

Sprecyzował, że jeśli chodzi o zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia - "do pewnego stopnia państwa w państwie, systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia" nastąpi to od stycznia 2018 r.

Nowy urząd zdrowia

Nowe rozwiązanie oparte będzie o budżetowe finansowania z państwowego funduszu celowego.
Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony zostanie Urząd Zdrowia Publicznego. - Projektujemy również, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, o którym mówiłem rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 r. - powiedział Radziwiłł.

Poinformował również, że rozwiązania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017.

- Od 1 lipca 2017 r. mamy nadzieję wprowadzenia nowych zasad kontraktowania. Przypominam, że obecne są aneksowane właśnie do połowy przyszłego roku - dodał.

Szpitale według kategorii

Efektem zmian w służbie zdrowia będzie zbudowanie sieci szpitali o różnych poziomach referencyjnych: od szpitali pierwszej kategorii takich jak małe szpitale powiatowe, poprzez szpitale ponadpowiatowe, aż po szpitale wojewódzkie i kliniczne.

- Niezależnie od tego będziemy budżetować szpitale specjalistyczne w obszarze pediatrii i onkologii, a także działanie instytutów medycznych - powiedział minister.

Kategorie szpitali będą odpowiadać zakresom świadczeń, które zagwarantuje budżet szpitalom w postaci powierzenia określonych kwot. Dofinansowanie będzie oparte na historycznych budżetach z poprzednich lat. Szpital odpowiedniej kategorii będzie miał gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń pod warunkiem zapewnienia także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Radziwiłł wyjaśnił, że w praktyce z prawie 30 mld zł przeznaczanych obecnie na świadczenia szpitalne i AOS ok. 78 proc. będzie przekazywanych placówkom na zasadzie ryczałtowej, a tylko 22 proc. poprzez konkursy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rakowiecki
proponuje izraelski system. 5 kas chorych, ktore konkuruja o pacjentow.
oplata zbierana przez ZUS. odsetek od dochodu. Wszyscy! placa ZUS i dlatego
wszyscy placa na Kasy. Wszyscy maja kase.
Proponuje izraelski VAT. najlepszy na swecie. jedna stawka. Polski system podatkowy na smietnik.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane