• rozwiń

Przegląd prasy: Rząd szykuje wielkie wyzwania. Mają pomóc rozwiązywać problemy

Przegląd prasy: Rząd szykuje wielkie wyzwania. Mają pomóc rozwiązywać problemy
Foto: Shutterstock Foto: Polski rząd chce pobudzić innowacje

Rządowa agencja chce zmobilizować rodzimych naukowców i wynalazców do tworzenia przełomowych technologii pod konkretne zamówienia - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Jeszcze w I kwartale tego roku ogłoszony może zostać pierwszy z serii otwartych konkursów na innowacje, wzorowanych na amerykańskich tzw. Grand Challenges (z ang. wielkie wyzwania) - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Konkursy takie mają rozwiązywać zadany przez zamawiającego, ściśle określony problem. Finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt ma zainspirować zarówno naukowców, studentów, domorosłych wynalazców, pasjonatów, jak i innowacyjne firmy czy pracujących w interdyscyplinarnych zespołach, do tworzenia nowatorskich, często przełomowych rozwiązań z określonej dziedziny - podaje gazeta.

Taka formuła - pisze dziennik - sprawdziła się już m.in. w USA, gdzie amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DAR-PA), właśnie dzięki Grand Challenge, mogła wdrożyć np. takie innowacje, jak autonomiczne samochody.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
snakevenom
Jako architekt Speer należał do silnie antymodernistycznych tradycjonalistów. Jego styl można określić jako uproszczony klasycyzm. Architektura powinna być zdaniem Speera monumentalna i obrazowa, wypełnianie funkcji reprezentacyjnych i propagandowych wymaga wrażenia trwałości i stabilności.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Daro102
W USA bardzo dobrze to funkcjonuje a u nas pewnie konkursy wygrają rozwiązania i nowatorskie pomysły ojca Rydzyka i osób powiązanych z PIS ...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane