• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Rząd szykuje wielkie wyzwania. Mają pomóc rozwiązywać problemy

Przegląd prasy: Rząd szykuje wielkie wyzwania. Mają pomóc rozwiązywać problemy
Foto: Shutterstock Foto: Polski rząd chce pobudzić innowacje

Rządowa agencja chce zmobilizować rodzimych naukowców i wynalazców do tworzenia przełomowych technologii pod konkretne zamówienia - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Jeszcze w I kwartale tego roku ogłoszony może zostać pierwszy z serii otwartych konkursów na innowacje, wzorowanych na amerykańskich tzw. Grand Challenges (z ang. wielkie wyzwania) - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Konkursy takie mają rozwiązywać zadany przez zamawiającego, ściśle określony problem. Finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt ma zainspirować zarówno naukowców, studentów, domorosłych wynalazców, pasjonatów, jak i innowacyjne firmy czy pracujących w interdyscyplinarnych zespołach, do tworzenia nowatorskich, często przełomowych rozwiązań z określonej dziedziny - podaje gazeta.

Taka formuła - pisze dziennik - sprawdziła się już m.in. w USA, gdzie amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DAR-PA), właśnie dzięki Grand Challenge, mogła wdrożyć np. takie innowacje, jak autonomiczne samochody.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane