• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne

Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne Odtwórz: Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne
Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne "Źródło: tvn24bis"

Rząd przekazał pół miliarda złotych wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych. To druga tegoroczna transza pieniędzy przeznaczona na ten cel. Za pierwszym razem rząd rozdysponował 800 milionów złotych.

O kolejnych środkach na budowę dróg premier poinformował podczas odprawy z wojewodami, poświęconej właśnie programowi rozwoju dróg lokalnych. - Łącznie w tym roku na remonty i budowę dróg powiatowych i gminnych rząd przekaże 1,3 miliarda złotych - mówił Mateusz Morawiecki.

Nowy fundusz

Premier przypomniał, że jesienią tego roku utworzony zostanie fundusz w wysokości 5 mld zł, z którego pieniądze będą wydawane na trasy lokalne.

Szef rządu zapowiedział, że Fundusz Dróg Lokalnych da możliwość "budowy dróg w cyklach 2-3 letnich", bo istniejąca dotąd konieczność zamykania remontów dróg w ciągu jednego roku była "znaczącym utrudnieniem".

- Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne pomiędzy nimi (...) my patrzymy na potrzeby rozwojowe właśnie Polski powiatowej - nazwijmy ją tak umownie - również z punktu widzenia doprowadzenia ciągów komunikacyjnych do tych dużych dróg ekspresowych, autostrad, do dróg krajowych - w taki sposób utworzy się jakby całościowy system, gdzie te małe gminy (...) do tej pory często zaniedbywane, zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej, do inwestycji, w związku z tym do szans rozwojowych - powiedział premier.

Podpisywanie umów

- Dzięki wsparciu rządu będziemy mieli 350 km nowych albo zmodernizowanych dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych - dodał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyliczył z pieniędzy skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatów.

Resort poinformował, że rządowe wsparcie przeznaczone zostanie na remonty i budowę 561 km dróg powiatowych i gminnych, 64 skrzyżowań z drogami krajowymi i wojewódzkimi, 235 km chodników i ścieżek rowerowych, 26 mostów i 302 przejść dla pieszych.

Zrównoważony rozwój

- Podniesiemy jakość życia w naszym kraju, również będziemy mogli dzięki temu polepszyć funkcjonowanie lokalnej gospodarki, bo w wielu przypadkach te drogi będą służyły nowym inwestycjom naszych firm - mówił minister Kwieciński. 

Kwieciński przypomniał, że rząd uruchomił też program wsparcia na inwestycje mostowe dla samorządów. - Chcemy wspierać nie tylko modernizację, tak jak to było do tej pory, ale również budowę nowych mostów - dodał.

Kolejna transza

To już kolejna tegoroczna transza pieniędzy, które mają być przeznaczone na remonty i budowę dróg lokalnych. Za pierwszym razem rząd przeznaczył na ten cel 800 mln złotych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane