• rozwiń

Projekt budżetu na przyszły rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Premier Beata Szydło o założeniach budżetu na 2018 rok Odtwórz: Premier Beata Szydło o założeniach budżetu na 2018 rok
Premier Beata Szydło o założeniach budżetu na 2018 rok "Źródło: tvn24"

Wstępny projekt budżetu na 2018 rok został przyjęty i przesłany do konsultacji społecznych, jest to budżet prorozwojowy - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych założeń projektu.

- To jest projekt wstępny, kierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy, projekty realizowane przez rząd - powiedziała premier Szydło. Zapewniła, że projekt przewiduje pełne finansowanie programu 500 plus, ale również środki, które będą przeznaczone w Krajowym Zasobie Nieruchomości na realizację programu Mieszkanie plus.

- To są oczywiście środki, które pozwolą nam na zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli po wprowadzonej reformie, to są środki, które są przeznaczone na modernizację służb mundurowych i oczywiście na rozwój polskiej armii, zgodnie z tymi zaleceniami, założeniami, które my, jako członkowie NATO musimy stosować i do czego się zobowiązaliśmy - powiedziała.

Rząd musi przyjąć projekt budżetu do 30 września i ostatecznie przesłać go do parlamentu.

1. Dochody, wydatki i deficyt

W komunikacie resortu finansów wyjaśniono, że w projekcie budżetu państwa na 2018 rok zaplanowano dochody w wysokości 355,7 mld zł, wydatki budżetu państwa w wysokości 397,2 mld zł. Deficyt budżetu państwa zaplanowano w kwocie nie większej niż 41,5 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) przyjęto na poziomie 2,7 proc. PKB.

2. O ile urośnie gospodarka

Resort finansów podkreślił, że głównym celem prowadzonej polityki budżetowej pozostaje wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych. Założono, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

3. Wyższe płace

Ponadto, rząd zakłada wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent w wysokości 6,3 proc. oraz wzrostu spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.

4. Wydatki na emerytury i renty

Zgodnie z założeniami, wydatki na emerytury i renty zwiększą się o około 19 mld zł, z czego ponad 9 mld zł wynika z obniżenia wieku emerytalnego.

5. Cele społeczne

Wicepremier, minister rozwoju finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział również znaczny wzrost wydatków na cele społeczne w 2018 roku.

"W projekcie budżetu przewidziany jest znaczny wzrost finansowania celów społecznych, takich jak program Rodzina 500 plus, na który przeznaczone zostanie blisko 25 mld zł" - powiedział cytowany w komunikacie resortu.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Scrutinizer
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
chłopzjajami
te wyniki przedstawione w formie słupków sa niepokojące, i mam pytanie dlaczego polski rząd nie stosuje się do innych zobowiązań, które przyjęły poprzednie rządy, kto będzie brał to państwo poważnie na arenie międzynarodowej, jak kolejne gabinety będa opluwały dorobek poprzedników, nie wystarczy nazwać się dobrą zmianą..
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane