• rozwiń

Szansa na superszybką sieć komórkową. Rząd przyjął projekt ustawy

Jak internet zmienia design? Odtwórz: Jak internet zmienia design?
Jak internet zmienia design? "Źródło: TVN24BiS /"

Projekt noweli przepisów, które mają ułatwić zarządzanie częstotliwościami, przyjął we wtorek rząd. Nowe rozwiązania mają przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce.

5G to generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gigabitów na sekundę i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G nie będzie tylko kolejnym prostym standardem, jeśli chodzi o telefonię mobilną, ale będzie kluczowa dla stworzenia między innymi inteligentnych miast, rozwoju przemysłu oraz internetu rzeczy.

Według harmonogramu Komisji Europejskiej, kraje członkowskie powinny rozwinąć łączność 5G w co najmniej jednym głównym mieście do 2020 roku, a pięć lat później na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych i w głównych miastach.

Projekt ustawy

Projekt ustawy, która ma ułatwić rozwój sieci 5G w naszym kraju przygotował resort cyfryzacji. Dziś zaakceptował go rząd.

Przewiduje on nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej.

Proponowana nowela przewiduje m.in.: rozszerzenie katalogu przypadków, w których zmiana decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości wymaga przeprowadzenia konsultacji z rynkiem telekomunikacyjnym, wprowadzenie przepisów umożliwiających zmianę przeznaczenia pasma 700 MHz oraz usprawnienie postępowania związanego z rezerwacją częstotliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane