• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd przyjął program wsparcia eksportu polskiej broni

Rząd przyjął program wsparcia eksportu polskiej broni
Foto: tvn24 Foto: Zgodnie z założeniami „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” (ReSAP) ma pogłębić relacje polityczno-wojskowe i przemysłowe z państwami sojuszniczymi: Grupą Wyszehradzką (Czechami, Słowacją, Węgrami), krajami bałtyckimi (Litwą, Łotwą, Estonią) oraz Rumunią i Bułgarią

Rada Ministrów przyjęła we wtorek „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022”, przewidujący pomoc finansową w eksporcie polskiego uzbrojenia do krajów regionu i kształceniu ich wojskowych w Polsce – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z założeniami „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” (ReSAP) ma pogłębić relacje polityczno-wojskowe i przemysłowe z państwami sojuszniczymi: Grupą Wyszehradzką (Czechami, Słowacją, Węgrami), krajami bałtyckimi (Litwą, Łotwą, Estonią) oraz Rumunią i Bułgarią.

„Celem programu jest udzielanie pomocy tym państwom w osiąganiu zdolności bojowych (przez możliwość kształcenia w krajowych uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia) oraz wyposażenie w sprzęt wojskowy wyprodukowany w Polsce” – napisano w komunikacie CIR.

Potencjał obronny

Według rządu wdrożenie programu ma ściślej powiązać potencjały obronne w regionie przez wykorzystywanie tych samych typów uzbrojenia i wyspecjalizowanych ośrodków serwisowo-remontowych, ujednolicenie procedur szkolenia i wspólne ćwiczenia.

Program zakłada stworzenie efektywnego mechanizmu wykorzystania istniejących instrumentów wsparcia finansowego dla zakupów wyrobów lub usług polskiego przemysłu obronnego „z uwzględnieniem skali i możliwości Polski”. Inny cel to przyjęcie wspólnego kierunku działań administracji publicznej w promocji oferty polskiego przemysłu obronnego na wybranych rynkach.

Minister obrony ma otrzymać uprawnienia do wspierania promocji przemysłu obronnego, szef MON ma też odgrywać wiodącą rolę w realizacji programu.

Przewidywana pomoc finansowa ma objąć zakupy wyrobów przemysłu zbrojeniowego dokonywane w polskich podmiotach przemysłowych w ramach kredytów; studia i szkolenia w uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkoleniowych rodzajów sił zbrojnych; promocję sił zbrojnych i polskiego sprzętu wojskowego; nieodpłatne przekazywanie siłom zbrojnym państw sojuszniczych sprzętu wojskowego uznanego przez MON za zbędny, podlegający rotacji lub wskazany decyzją ministra obrony narodowej.

Umowy z rządem

Wsparcie ma być oparte na umowach zawieranych przez polski rząd z rządami wymienionych państw. Zakupy realizowane będą w polskich firmach na podstawie kredytów rządowych, eksportowych i bankowych na zakup sprzętu wojskowego. Polska Grupa Zbrojeniowa SA w Radomiu będzie finansować sprzedaż sprzętu wytworzonego przez spółki Grupy.

Uruchomienie programu – przewiduje rząd – „oznacza dla polskiego przemysłu zwiększenie zamówień, zmniejszenie kosztów związanych z kwalifikacją i certyfikacją wyrobów, rozwój badań i prac rozwojowych”. Ma się to przyczynić do wzmocnienia kondycji i konkurencyjności polskiego przemysłu zbrojeniowego. Rząd uważa też ReSAP za ważny element polityki zagranicznej Polski, zwiększający bezpieczeństwo państwa dzięki zacieśnieniu współpracy sojuszniczej państw regionu.

Zapowiadając w poniedziałek przedstawienie projektu dokumentu wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że w Polsce od lat działa system wsparcia kredytów eksportowych. Przyjęty we wtorek przez rząd program pozwoli udzielać takiego wsparcia także zakładom branży zbrojeniowej, również prywatnym.

Zgodnie z zawartymi w ostatnich miesiącach porozumieniami Słowacja ma w ciągu trzech lat kupić w Polsce 120 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak za 120 mln zł i zintegrować je z własnymi wieżami, Bułgaria planuje remontować w Polsce swoje myśliwce MiG-29. Bułgaria ma 16 samolotów tego typu.

Rządowy program wchodzi w życie w następnym dniu od ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane