• rozwiń

Ciężarówki monitorowane z satelity. Rząd zaostrza przepisy

Na A4 kierowcy ciężarówek nie mogą już wyprzedzać Odtwórz: Na A4 kierowcy ciężarówek nie mogą już wyprzedzać
Na A4 kierowcy ciężarówek nie mogą już wyprzedzać "Źródło: tvn24"

Przewóz towarów "wrażliwych" jak paliwa, czy wyroby zawierające alkohol etylowy, ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, który w poniedziałek przyjął rząd.

W obecnej wersji przepisów towary są tylko zgłaszane do stosownego rejestru. Według projektu nowelizacji dane obecnie wprowadzane powinny być uzupełniane przez wskazania geolokalizacyjne tak, by kontrola przewozu była skuteczna i efektywna.

Obowiązkowy lokalizator

Obowiązkiem przewoźnika będzie wyposażenie, np. samochodu w odpowiedni lokalizator. Natomiast kierowca będzie musiał urządzenie włączyć, kiedy tylko rozpocznie przewóz - wynika z uzasadnienia projektu. Lokalizator będzie mógł zostać wyłączony w momencie zakończenia przewozu, w ostatecznym miejscu rozładunku.

Nowelizacja ustawy zakłada kary pieniężne za brak wyposażenia pojazdu w lokalizator. Ma to być 10 tys. zł dla przewoźnika i od 5 tys. do 7,5 tys. zł dla kierującego, który nie wykonał obowiązków nałożonych na niego ustawą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane