• rozwiń

Wódka wkrótce będzie droższa? "Dyskusje o tym, jak zmniejszyć spożycie alkoholu trwają"

Wódka wkrótce będzie droższa? "Dyskusje o tym, jak zmniejszyć spożycie alkoholu trwają"
Foto: Shutterstock Foto: Polska wraz z 15 innymi państwami opowiedziała się za określeniem transgranicznych problemów, które miałyby zostać zawarte w nowej strategii alkoholowej UE

Nie ma żadnego projektu rządowego, który ustalałby minimalną cenę alkoholu - powiedział w sobotę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podkreślał, że ograniczenie negatywnych skutków spożywania alkoholu to jeden z głównych tematów, którym zajmują się, unijni ministrowie zdrowia.

- Nie ma żadnego projektu rządowego, który ustalałby minimalną cenę alkoholu - powiedział Arłukowicz w Szczecinie.

Dyskusje trwają

Pytany, czy będzie taki projekt, odpowiedział: „dyskusje o tym, jak zmniejszyć spożycie alkoholu, jak zmniejszyć skutki negatywne spożywania alkoholu, są potrzebne i będą trwały, zaś nie ma żadnego projektu rządowego, który wprowadzałby cenę minimalną alkoholu”.

- W Unii Europejskiej trwa dyskusja na ten temat - kontynuował szef resortu zdrowia. - To jeden z podstawowych filarów dyskusji ministrów zdrowia UE, w jaki sposób ograniczyć negatywne skutki spożywania alkoholu; to jest problem realny, który dotyka wszystkich państw w Europie, aczkolwiek dziś mówię jasno: w rządzie nie projektu, który wprowadzałby podwyższenie bądź wprowadzenie ceny minimalnej alkoholu - oświadczył. „Jeżeli prawo unijne będzie powstawało, to wtedy będziemy o nim dyskutowali - dodał.

Polska "za" nową strategią

Według zleconych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyliczeń ekonomistów, optymalna cena za standardową porcję 10 g czystego alkoholu, powinna wynosić 2 zł.

W opracowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych projekcie Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2016-2020 są wytyczne na temat wprowadzenia minimalnych cen za porcję alkoholu, ale nie oznacza to, że od 1 stycznia 2016 r., kiedy wejdzie w życie program, będą podniesione ceny alkoholu.

Program został skierowany do Ministerstwa Zdrowia, które będzie pracować nad ostatecznym kształtem tego dokumentu. Program nie zawiera konkretnej propozycji dotyczącej wysokości minimalnej ceny alkoholu.

Kilka dni temu, podczas nieformalnego posiedzenia unijnych ministrów zdrowia w Rydze, Polska wraz z 15 innymi państwami opowiedziała się za określeniem transgranicznych problemów, które miałyby zostać zawarte w nowej strategii alkoholowej UE. Wśród zagadnień, na których należałoby się skupić, Polska wskazała: wzmocnienie polityki cenowej, transgraniczną sprzedaż alkoholu, w tym przez internet, a także odpowiednie oznakowanie napojów alkoholowych pod kątem składników i wartości odżywczych.

Według informacji PAP ze źródeł unijnych, przedstawiciel Komisji Europejskiej oświadczył podczas spotkania w Rydze, że KE będzie korzystać z dotychczas istniejących narzędzi i nie planuje przedstawienia nowej unijnej strategii alkoholowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Vinet
Widać,że rządowi nie zależy na legalnych podatkach !? Nie potrafią zaradzić szarej strefie,przemytowi to wymyślają doraźne "kwiatki"prawne.Dlaczego kraje wysoko rozwinięte są rozwinięte................
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Cenzuraa
A poco podnosić ceny ?? i tak kupią :) wprowadźcie system skandynawski jak zależy wam na zdrowiu Polaków a nie na kasie , piwo do godziny 20,00 a potem w sklepach plandeką przykrywać a wódę sprzedawać tylko w soboty od 09.00 do 14.00 i koniec tematu , ludzie zaczną przesiadywać więcej w knajpach a nie latać na CPN wódę kupować :)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zenon_fluderski
Jak będzie podwyżka to na 100 % ani jednej flaszki w Polsce nie kupię,ani piwa,wina,szampana po prostu nic,do granicy zachodniej mam niedaleko. Rząd zrobi podwyżke do niech Rząd pije , po pijaku będzie mu jesienią latwiej odejść.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane