• rozwiń

Podwyżki dla policjantów, strażaków i BOR-owców. Dla większej satysfakcji i motywacji

Podwyżki dla policjantów, strażaków i BOR-owców. Dla większej satysfakcji i motywacji
Foto: tvn24 Foto: Będą podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA

W 2016 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA, czyli policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR, otrzymają po około 200 zł podwyżki - zdecydował we wtorek rząd, wydając rozporządzenia w tej sprawie.

"Regulacje te powinny przyczynić się do podniesienia satysfakcji z pełnionej służby przez funkcjonariuszy i mają stanowić dodatkowy czynnik motywacyjny do jej podejmowania" czytamy w komunikacie CIR po posiedzeniu Rady Ministrów.

400 mln zł z budżetu

Uposażenia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji wzrosną o 5 proc. w stosunku do 2015 r. Podwyżki dla blisko 150 tys. funkcjonariuszy zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku. Łącznie zaplanowano na nie w budżecie prawie 400 mln zł.

Podwyżki - dla kogo i ile?

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżki. Jest to możliwe dzięki rozporządzeniom, które przyjęła dzisiaj Rada Ministrów.

Wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy podległych MSWiA, podobnie jak w innych służbach i w wojsku, określana jest przez wielokrotność tzw. kwoty bazowej. Jej wysokość jest co roku zapisywana w ustawie budżetowej, natomiast mnożnik określany jest przez Radę Ministrów.

Na podwyżki mogą liczyć następujące służby:

Policja

W projekcie budżetu na rok 2016 r. dla policji przeznaczono dodatkowe 269 mln 190 tys. zł na uposażenia oraz pozostałe należności. Dodatkowe pieniądze pozwolą na zwiększenie dotychczasowej przeciętnej pensji funkcjonariuszy policji o 202 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej – 219 zł.). Obecnie policjanci zarabiają średnio 4 372 zł, po zmianach przeciętne wynagrodzenie wyniesie 4 591 zł.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie policjantów. Nowe rozporządzenie zwiększy wielokrotność kwoty bazowej (tzw. „mnożnik”) z 2,87 do 3,01.

Straż Graniczna

Średnie uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej w 2016 r. wzrośnie o 203 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej - 220 zł.). W projekcie budżetu na 2016 r. dla Straży Granicznej przewidziano dodatkowe 40 mln 592 tys. zł na uposażenia oraz pozostałe należności. Pozwoli to na wzrost przeciętnej pensji z 4 402 zł do 4 622 zł.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nowe rozporządzenie zwiększy wielokrotność kwoty bazowej (tzw. „mnożnik”) z 2,89 do 3,03.Biuro Ochrony Rządu

W projekcie budżetu na rok 2016 r. dla Biura Ochrony Rządu przeznaczono dodatkowe 6 mln 060 tys. zł na uposażenia oraz pozostałe należności. Większy budżet pozwoli na zwiększenie przeciętnej pensji o 210 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej – 227 zł.). Obecnie funkcjonariusze BOR zarabiają średnio 4 539 zł, po zmianach przeciętne wynagrodzenie wyniesie 4 766 zł.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Nowe rozporządzenie zwiększy wielokrotność kwoty bazowej (tzw. „mnożnik”) z 2,98 do 3,13.

Państwowa Straż Pożarna

Średnie uposażenie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej wzrośnie o 198 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej – 214 zł). Obecnie strażacy zarabiają średnio 4 280 zł, po nowym roku będą otrzymywali 4 494 zł. W budżecie na 2016 r. dla PSP przeznaczono dodatkowe 83 mln. 348 tys. zł.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Nowe rozporządzenie zwiększy wielokrotność kwoty bazowej (tzw. „mnożnik”) z 2,81 do 2,95.

Cywilne służby mundurowe

Dla pracowników cywilnych służb mundurowych również przewidziane są podwyżki. Ustawa budżetowa zakłada 6 proc. wzrost funduszu wynagrodzeń. Wzrost wynagrodzeń nastąpi po wejściu w życie ustawy.

Pod koniec zeszłego roku MSWiA zapowiadało ponadto projekt ustawy modernizacyjnej służb, która ma przewidywać m.in. dodatkowe środki na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych policji, SG, PSP oraz BOR.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (29)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
punkcista
Niestety wiele osób uważa że to PIS odpowiada za podwyżki... Rozmowy na ten temat i to bardzo dawno temu zaczął wcześniejszy rząd...
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nowy68
Pis szykuje sobie bezpieczenstwo ,a gdzie nauczyciele i pielegniarki ?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ta_deo
Pielęgniarki i nauczyciele dostali dzisiaj sygnał że nie mają czego szukać na ulicach ... a resorty "siłowe" komu mają służyć.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pl71
kiedy u nas była komuna, milicja też była pieszczona (dobre pensje, mieszkania z przydziału, talony na auto, wczasy za free....)
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
adam_adamskih3tx
Czysto komunistyczne działania,kupowanie poparcia służb mundurowych. PiS jak PZPR od I sekretarz czyli prezesa po sam dół, po linii i na bazie.
 • 10
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane