• rozwiń

Raport: Rząd PiS

Nowy rząd PiS. "To jest gabinet silnych osobowości"

Pierwsze komentarzu nowego rządu PiS Odtwórz: Pierwsze komentarzu nowego rządu PiS
Foto: Eksperci: K. Kik oraz J. Giziński o nowym rządzie | Video: Pierwsze komentarzu nowego rządu PiS

Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński - obejmą stanowiska wicepremierów. W ocenie gości TVN24 Biznes i Świat największym zaskoczeniem może być superresort dla Mateusza Morawieckiego. Zdaniem komentatorów rząd składa się z silnych osobowości. - Nie należy się spodziewać wielkiej paniki na rynkach - mówili tuż po ogłoszeniu nominacji.

- W moim przekonaniu jest to bardzo silny rząd - mówił w TVN24 BiŚ politolog Kazimierz Kik. W jego ocenie to gabinet "w zdecydowanej większości ideologiczny, ale nasycony specjalistami także wśród polityków".

Gliński gwarantem, Streżyńsa zaskoczeniem, a inni?

Goście TVN24 BiŚ ocenili, że realizacja założeń programowych i wyborczych będzie w rękach prof. Piotra Glińskiego, jako pierwszego wicepremiera. To on odpowiadał za program wyborczy PiS-u.

Zdaniem prof. Kika jest on gwarantem realizacji programu.

Politolog stawia jednak znak zapytania przy nazwisku Morawieckiego, którego "nominacja jest pewną sprzecznością".

PiS obiecało reindustrializację i repolonizację, tymczasem Morawiecki jest bankierem zaangażowanym w kapitał międzynarodowy.

Dla Jarosława Gizińskiego z tygodnika "Wprost" zaskoczeniem była nominacja Anny Streżyńskiej na stanowisko Ministra Cyfryzacji. Publicysta uważa, że to dobry krok.

Zdaniem prof. Kika duet z polityki zagranicznej, czyli Waszczykowski i Szymański, to "fachowcy". Nie ma zastrzeżeń pod względem merytorycznego przygotowania obu polityków. Giziński przewiduje, że radykalne poglądy Waszczykowskiego mogą powodować iskrzenie z Brukselą.

Rząd silnych osobowości

- Jest to drużyna dosyć mocna, kompetentna - mówił w TVN24 BiŚ Giziński.

- Temu rządowi można dać wotum zaufania. To jest rząd silnych osobowości i takich wyrazistych ideowo i programowo postaci politycznych. PiS ma inny program. Są tam elementy, które powodują optymizm. Wyrazistość osobistości politycznych gwarantuje, że będzie to rząd silny - mówił Kazimierz Kik.

Jeśli chodzi o wpływ nowego rządu na rynki finansowe, rozmówcy TVN24 BiŚ, nie przewidują szczególnych ruchów.

- Specjalnej paniki bym się tutaj nie obawiał. Zobaczymy jak te obietnice będą przekładały się na realne działania - mówił Giziński zaznaczając, że obietnice będą redukowane, co nie spowoduje silnych reakcji gospodarczych. - Zostawmy mity wyborczy, bo to nas daleko nie zaprowadzi.

Dla Kazimierza Kika, rząd ma przed sobą dwa strategiczne cele: reindustralizację kraju, repolonizację, czyli dążenie do zostawienia w Polsce pieniędzy z PKB.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tusku gdzie nasze 200mld z OFE
Czas pokazał, że Tusk, który nie był intelektualistą, a takim "fajnym chłopakiem z podwórka", nie miał szans z Kaczyńskim.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
irekwj
tłumaczenie jest takie, że MON pozostał po wyborze przez Gowina. No, to gdyby Gowin wybrał ten MON, wtedy Macierewicz byłby ministrem szkolnictwa wyższego. To też byłoby ciekawe. Nowa katedra wybuchowych parówek na każdej politechnice
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
julka652
Rzeczywiście wspaniale. Facet z wyrokiem w rządzie. A ministrem środowiska jest gość, który chciał rozjechać Rospudę. Na dodatek myśliwy.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
No przecież to Polska jest nasza Ojczyzna kochana.
Ciemny lud to kupuje.
Trzeba postawić na edukację a tam niestety ...... 900 godz, religii.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane