• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Kilkadziesiąt departamentów, służba i podatki. Legiony Morawieckiego

Morawiecki ministrem finansów Odtwórz: Morawiecki ministrem finansów
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: Mateusz Morawiecki został powołany na stanowisko ministra finansów | Video: Morawiecki ministrem finansów

Armia wiceministrów, kilkadziesiąt departamentów, kilkanaście biur oraz cała administracja skarbowa i celna - to wszystko będzie podlegać wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu. W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra finansów. Morawiecki już dziś przyszedł pracować do nowego resortu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki będzie łączyć stanowiska ministra rozwoju i ministra finansów. Stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - poinformowała na środowej konferencji premier Beata Szydło.

Szefowa rządu podkreśliła, że Ministerstwo Rozwoju przyjmuje na siebie większość ciężaru dotyczącego spraw związanych z gospodarką. - Centrum koordynacyjne mieści się w Ministerstwie Rozwoju. W tym układzie Ministerstwo Finansów zmienia swoją rolę - poinformowała.

W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów.
- Ta zmiana ma charakter innowacyjny. Jest to zmiana funkcjonalna, nie personalna - powiedział prezydent, wręczając powołanie Morawieckiemu.

Podległe instytucje

Mateusz Morawiecki będzie miał do dyspozycji całą armię wiceministrów, których łącznie będzie 15 (8 - Ministerstwo Rozwoju; 7 - Ministerstwo Finansów).

Po przejęciu obowiązków Pawła Szałamachy, Morawieckiemu w ramach obu ministerstw podlegać będzie bowiem aż 64 departamentów oraz 11 biur - wynika z danych dostępnych na stronach resortów.

Wśród nich m.in. Departament Budżetu Państwa, Departament Kontroli Skarbowej, czy Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych.

To jednak nie wszystko. Dodatkowo po przejęciu resortu finansów Mateuszowi Morawieckiemu podlegać będzie również administracja podatkowa, w której skład wchodzi 16 izb skarbowych, 400 urzędów skarbowych, w tym 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych ds. obsługi dużych podatników. Utworzonych przez ministra finansów od dnia 1 stycznia 2004 roku.

Duże wyzwanie

W ciągu ostatnich 27 lat ministrowie finansów mieli różną pozycje w rządzie. Często byli koordynatorami całej polityki gospodarczej i nadzorcami wszystkich resortów gospodarczych, ale żaden z nich nie sprawował równocześnie drugiego stanowiska ministerialnego, tak ma to robić Mateusz Morawiecki.

Ekonomiści oceniając tę decyzję wskazują, że nadzór nad resortami finansów i rozwoju, czego podjął się wicepremier Morawiecki, to duże wyzwanie. Jednocześnie przestrzegają, że ważne by nie doprowadziło do zakłócenia w zarządzaniu finansami państwa.

Zdaniem byłego wiceministra finansów Cezarego Mecha, brakuje systemowych narzędzi, które ułatwiałyby pracę ministra finansów jak i rozwoju. Tymczasem będzie on odpowiadał teraz za dwa różne systemy kreowania wzrostu gospodarczego, co wiąże się z koniecznością dużych nakładów czasu. - Jednocześnie może się okazać, że nie będzie synergii w połączeniu obszaru rozwoju i finansów publicznych - powiedział Mech w rozmowie z PAP.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka zwraca uwagę, że podstawowym zadaniem Morawieckiego będzie teraz przegląd wszystkich metod uszczelnienia systemu podatkowego i spowodowanie, że będą one bardziej skuteczne. - Od tego zależy powodzenie programu gospodarczego rządu - dodał. Według niego wicepremier powinien zająć się przede wszystkim zadaniami w resorcie finansów. Wskazał, że w ministerstwie rozwoju ma doświadczonego wiceministra Jerzego Kwiecińskiego.

Przed byłym prezesem Banku Zachodniego WBK zatem spore wyzwania nie tylko gospodarcze, ale i organizacyjne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ON666
Takie połączenie powinno się odbyć już ładnych kilkanaście lat temu a teraz powinno się zmniejszyć województw do 6
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jmg_
Dlaczego nominacji nie odbierał nocą? Poza tym może zwolnić wszystkich innych ministrów i p.o. premiera a dać wszystko panu Slajdziście? Bajowanie na całego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Womenalistka
Jeśli jest tak samo mądry jak jego tatuś to niech opatrzność ma nas w swojej opiece. Dla mnie to horror powierzać całą gospodarkę państwa w ręce gościa, który nie umiał opanować jednego, średnio małego banku przez co wyleciał na bruk.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ANNA G
Był przezem BZ WBK przez 7 lat, a w ogóle pracował tam przez kilkanaście zaczynając jako doradca prezesa czyli krótko mówiąc ma zdecydowanie lepsze kwalifikacje od Swetru, który był tylko głównym ekonomistą w bankach nigdy prezesem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Naprawde nie rozumiem takiej obłudy i kłamstwa pisowskiego na każdym kroku . Przez lata zażucali że rząd PO to rzad bankierów a teraz ponoć najwiekszy najwazniejszy resort daje pod opieke KLASYV+CZNEGO BANKIERA , zreszta podejzanego " mówie na podstawie oswiadczenia majątkowego "
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gangrena_polityczna
Nie wierzę w koncepcję Morawieckiego i w niego samego,to po pierwsze !A po drugie to bankster,któremu trudno będzie wyzbyć się nawyku bycia Bogiem w tym świecie finansowym !
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane