• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rząd z europejską nagrodą za program 500 plus

Rząd z europejską nagrodą za program 500 plus
Foto: P. Tracz / KPRM Foto: Rząd otrzymał Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin

Rząd otrzymał Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) za "wybitne osiągnięcia w sferze prowadzenia polityki prorodzinnej, w szczególności programu Rodzina 500 plus" - poinformowało w piątek CIR.

W piątek, podczas VIII Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze, nagrodę w imieniu polskiego rządu odebrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska odbierając wyróżnienie zwróciła uwagę, że w czasach starzejącego się społeczeństwa kluczowe znaczenie ma objęcie szczególną troską rodzin wychowujących dzieci. Szefowa resortu przybliżyła uczestnikom ryskiej konferencji funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus.

Zwróciła przy tym uwagę, że powstał on po to, by zmniejszyć obciążenie finansowe rodzin związane z wychowywaniem dzieci. Miał też zachęcić Polaków do podejmowania decyzji o posiadaniu większej rodziny. - Rząd polski dokonał zasadniczego zwrotu w polityce społecznej, wprowadzając program Rodzina 500 plus - finansowego wsparcia rodzin w kosztach rodzicielstwa oraz stworzenia warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie - mówiła minister Rafalska.
O programie

Przypomnijmy, że w ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu w całym kraju złożono ponad 2,6 mln wniosków o świadczenia i wypłacono prawie 5 mld zł.

Wszystko, co musisz o programie Rodzina 500 plus.

Europejska Konfederacja Dużych Rodzin

Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC) formalnie powstała w 2004 roku, gromadząc Stowarzyszenia Dużych Rodzin w Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 50 milionów obywateli europejskich, którzy pochodzą z prawie 9 milionów dużych rodzin.

Głównym jej celem jest reprezentowanie interesów ekonomicznych i społecznych rodzin z dziećmi, a w szczególności dużych rodzin.

 

Zobacz rozmowę o programie 500 plus. Gościem "Otwarcia Dnia" w TVN24 BiS był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (10.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane