• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Emeryci dołożą się do 500 zł na dziecko? Głos zabrało Ministerstwo Finansów

Emeryci dołożą się do 500 zł na dziecko? Głos zabrało Ministerstwo Finansów
Foto: Shutterstock Foto: Pieniądze miałyby pochodzić z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500 plus w 2017 roku. Będą to pieniądze odłożone na emerytury w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) - informuje "Gazeta Wyborcza". Doniesieniom tym zaprzecza Ministerstwo Finansów. "Aktualnie nie ma możliwości prawnych wykorzystania tych środków na finansowanie świadczeń z programu 500 plus" - czytamy w przesłanym nam komunikacie.

FRD został utworzony w 2002 roku jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. Środki gromadzono w FRD bez możliwości wykorzystania przed końcem 2009 roku.

W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero wtedy, gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki, a więcej będzie pobierało świadczenia. W praktyce jednak w 2010 roku i następnie w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku środki z FRD zostały przesunięte do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na bieżącą wypłatę emerytur. Było to odpowiednio: 7,5 mld zł, 4,0 mld zł, 2,9 mld zł, 2,5 mld zł oraz 2,5 mld zł.

Będą przesunięcia?

Według informacji "Gazety Wyborczej" teraz rząd ponownie ma sięgnąć po pieniądze z Funduszu, w którym obecnie znajduje się 19,6 mld złotych. Środki nie zostaną jednak przeznaczone na wypłatę emerytur, lecz sfinansowanie program Rodzina 500 plus w 2017 roku.

Jedyną wątpliwością pozostaje wysokość kwoty, a o wszystkim decydować ma resort finansów.

- Jeśli będzie taka potrzeba, można sięgnąć po pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej - mówi w rozmowie z gazetą szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. O takie plany zapytaliśmy również Ministerstwo Finansów, które zaprzecza jednak, by była taka możliwość.

"Obwiązujące przepisy prawa przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS i aktualnie nie ma możliwości prawnych wykorzystania tych środków na finansowanie świadczeń z programu 500 plus" - czytamy w przesłanym nam komunikacie. By była taka możliwość konieczna byłaby zatem zmiana obowiązujących przepisów.

Od piątku

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci od 1 kwietnia br. wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko.

W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. A obietnica ma kosztować 17,2 mld zł w 2016 oraz 23 mld złotych w 2017 roku.

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (42)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rafaoooooo
Pis bez zmiany prawa wyborczego zapewnia sobie kolejne kadencję
Gdyż tylko ich zwolennicy pozostaną w kraju :D
Reszta na emigracji nie będzie głowy sobie zawracać wyborami
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Demokracja sama sobie przeczy konstytucji RP która mówi że RP jest dobrem wszystkich obywateli.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Esquire
Kłania się znajomość historii Polski. Raz przyznane przywileje bardzo ciężko odebrać. Przyzwyczają naród żebraków do 500 zł co miesiąc, to potem nie będzie już w ogóle mowy o zmianie jałmużny. Pozostanie tylko hiperinflacja i zrównanie przyszłego 500 zł z dzisiejszym 5 zł.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane