• rozwiń

Temat: Podatki

Wielkie nadzieje budżetu, mizerna rzeczywistość. "O jeden procent będzie lepiej"

Wielkie nadzieje budżetu, mizerna rzeczywistość. "O jeden procent będzie lepiej" Odtwórz: Wielkie nadzieje budżetu, mizerna rzeczywistość. "O jeden procent będzie lepiej"
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Według szacunkowych danych MF, dochody z podatku od towarów i usług wyniosły 126,6 mld zł | Video: Wielkie nadzieje budżetu, mizerna rzeczywistość. "O jeden procent będzie lepiej"

Poprawa ściągalności VAT-u - to jedno z głównych źródeł finansowania dużych wydatków budżetowych, jakie planuje rząd. Rzeczywistość jednak rozczarowuje. Jak wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku wpływy z VAT były niższe od planu budżetowego. Wicepremier Mateusz Morawiecki przypomina, że liczenie nadal trwa i "prawdopodobnie wykonanie w obszarze VAT-u będzie na poziomie około 101 proc."

W ustawie budżetowej z 25 lutego 2016 roku rząd założył, że dochody z podatku z towarów i usług wyniosą 128,6 mld zł. Tymczasem, z informacji, które we wtorek zaprezentowało MF wynika, że wpływy te były niższe o ok. 2 mld i wyniosły 126,6 mld zł.

Stanowi to wzrost o 2,8 proc. czyli ok. 3,5 mld zł w porównaniu z 2015 r. Jednak plany ministra finansów są znacznie większe - tak wynika z zapowiedzi na konferencji w ubiegłym miesiącu. W Warszawie na konferencji "Ryzyka i Trendy 2017" zorganizowanej przez ośrodek Polityka Insight wskazał, że uszczelnienie systemu podatkowego będzie źródłem dochodu państwa. - Mafie vatowskie nie mogą hulać po Polsce jak wiatr po dzikim polu - podkreślił.

- Będziemy starali się wielki transfer społeczny, 40 mld zł w tym roku i 50 mld zł w przyszłym, sfinansować w ogromnej części nie poprzez podniesienie podatków (...), tylko poprzez uszczelnienie systemu podatkowego - mówił. Powiedział, że w dotychczasowym systemie podatkowym nie było błędu, ale cały system był błędny, bowiem z roku na rok spadały wpływy z podatków.

Wpływy z VAT

Niepokoją zwłaszcza dane za grudzień 2016, kiedy zanotowano 5,1 mld zł dochodów z podatku. To wynik aż o 5 mld zł mniejszy niż w 2015 roku. Resort finansów tłumaczy to m.in. faktem odnotowania rekordowo wysokich wpływów w ostatnim miesiącu 2015 roku, kiedy roczna dynamika przekroczyła wówczas 125 proc.

Dochody z VAT w grudniu 2015 r. jak i styczniu 2016 r. wynikały m.in. z finalizowania projektów programów finansowanych z poprzedniej perspektywy budżetowej UE - tłumaczy w komunikacie MF.

Ponadto zdaniem resortu niższy poziom dochodów z tytułu VAT w grudniu ubiegłego roku był efektem większej skali zwrotów.
Liczenie trwa

Należy jednak pamiętać, że liczenie nadal trwa, a wicepremier Mateusz Morawiecki jest przekonany, że ostateczne dane będą lepsze. Jak wskazał podczas środowej konferencji w resorcie rozwoju, podsumowania dotyczące ściągalności VAT za 2016 rok jeszcze trwają, gdyż rok podatkowy zakończył się 31 stycznia.

Jego zdaniem ostatecznie, ściągalność VAT za 2016 rok będzie lepsza o ok. 1 proc. od założeń MF.

- Prawdopodobnie wykonanie w obszarze VAT-u będzie na poziomie około 101 proc., czyli o jeden procent w pozytywnym kierunku, może 1,5 proc., przekroczymy nasze wcześniejsze założenia. (...) O jeden procent będzie lepiej, to jest też dobra wiadomość - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że w 2017 r. ściągalność VAT-u musi się znacząco poprawić. - Wyzwanie jest o wiele większe, ale jestem przekonany, że temu sprostamy - dodał.

Według ustawy budżetowej na ten rok, dochody z podatku od towarów i usług mają wynieść w 2017 roku 143,4 mld zł, czyli o blisko 15 mld więcej niż w minionych 12 miesiącach.

Uszczelnienie podatków

O tym, że jest lepiej od założeń na razie nie wskazują wtorkowe dane, na co zwracają uwagę także ekonomiści. Podkreślając przy tym m.in. brak efektów zapowiadanych przez rząd działań dotyczących uszczelnienia VAT.

"Wpływy z VAT niższe o 2,1 mld zł od planu budżetowego na 2016. Czyli kompletna porażka >>uszczelniania VAT<< w 2016" - napisał na Twitterze Marcin Wrotniak, ekspert ds. podatków i finansów publicznych.


 

Na razie nie wiemy kiedy poznamy ostateczne dane dotyczące dochodu z podatku od towarów i usług w 2016 roku.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki zbiera dane o "fikcyjnych przychodach". Zobacz materiał "Faktów" TVN (23.01.2017):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane