• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Paweł Blajer o obniżce CIT: to nieprawda, że najmniejszym będzie łatwiej

Rząd obniży CIT. Blajer komentuje w TVN24 BiS Odtwórz: Rząd obniży CIT. Blajer komentuje w TVN24 BiS
Foto: tvn24bis.pl | Video: tvn24bis.pl Foto: Blajer: dla najmniejszych przedsiębiorców nic się nie zmieni | Video: Rząd obniży CIT. Blajer komentuje w TVN24 BiS

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców - z 19 proc. do 15 proc. - To nieprawda, że najmniejszym firmom będzie łatwiej - mówił w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS. - Najmniejszych polskich przedsiębiorców dalej będzie obowiązywać dotychczasowa stawka podatku - dowodził.

Zdaniem Pawła Blajera z TVN24 BiS obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców z 19 proc. do 15 proc. ma na celu tylko zrobienie dobrego wrażenia.

Bez ułatwień?

- Najmniejszych polskich przedsiębiorców dalej będzie obowiązywać stawka 18 proc. i 19 proc. Taka jest prawda. Rząd mówi, że będzie 15 proc. a prawda jest taka, że będzie 18 proc. albo 19 proc. - mówił Paweł Blajer. 

Blajer podkreślił, że przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z niższego progu podatkowego będą musieli przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę. A kiedy to zrobią, to przez dwa lata i tak nie będą mogli skorzystać z niższego CIT. To jego zdaniem może zniechęcić przedsiębiorców do korzystania z proponowanych zmian.

- Dla najmniejszych przedsiębiorców nic się nie zmieni. Pomysł 15 proc. jest sprzedawany jako coś, co ma sprawić, że tym najmniejszym będzie łatwiej, a to nieprawda  - dodał.

Podobnego zdania jest główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

- Proponowane obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, które wprowadza przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - powiedziała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

- Dotyczy niespełna 8 proc. przedsiębiorstw, dlatego, że w tej liczbie 393 tysięcy tylko 135 tysięcy, to są przedsiębiorstwa, a ok. 260 tys. to są fundacje i stowarzyszenia - podkreśliła.

- Ministerstwo Finansów mówi o tym, że koszty dla budżetu, czyli brak wpływów to będzie 270 mln zł; jeśli podzielimy to przez 393 tys. beneficjentów, to miesięcznie wypada na jednego podatnika, w tym firmę - 57 zł - podała.

Propozycja rządu

Premier Beata Szydło, informując we wtorek o przyjętym przez rząd projekcie ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 proc., wyraziła nadzieję, że zmiana ta wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Zaznaczyła przy tym, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu.

Zgodnie z rządowym projektem jeszcze sprzed wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, obniżka CIT miała dotyczyć takich firm, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro. Ponadto w dokumencie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane