• rozwiń

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej. Sawicki: to nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy

Sawicki: nie ma podstaw ku temu, żeby ogłaszać stan klęski żywiołowej Odtwórz: Sawicki: nie ma podstaw ku temu, żeby ogłaszać stan klęski żywiołowej
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 Foto: Minister rolnictwa Marek Sawicki: szacowanie strat będzie do końca września, a wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę rozpoczną się w październiku | Video: Sawicki: nie ma podstaw ku temu, żeby ogłaszać stan klęski żywiołowej

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej pomimo suszy, która dotknęła Polskę po sierpniowej fali upałów. - Jej ogłoszenie nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy - powiedział po wtorkowym posiedzeniu rządu szef resortu rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że rząd przeznaczy na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami suszy 488 mln zł, z których ok. 450 mln zł trafi bezpośrednio do nich.

Nie ma podstaw, by ogłaszać stan klęski żywiołowej z powodu suszy - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Jak zauważył szef resortu rolnictwa, decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej "nie spowoduje, że spadnie deszcz pieniędzy i zacznie padać". "Nie zmienia nic w zakresie pomocy rolnikom, ba - może na rolników i na innych obywateli nakładać dodatkowe obowiązki" - wskazał.

- Nie mamy problemu zaopatrzenia w żywność ani sklepów, ani osób fizycznych, więc tego typu utrudnienia nie występują. Nie ma podstaw ku temu, by ogłaszać stan klęski żywiołowej - podkreślił. - Błędnie mówi się rolnikom, że jeśli ogłosimy stan klęski żywiołowej to natychmiast będą dodatkowe pieniądze. Nie, budżet z tego tytułu nie ulega zmianie - wyjaśniał Sawicki.

Towarzyszący Sawickiemu minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki przypomniał, że

następstwa wprowadzenia stanu klęski żywiołowej reguluje ustawa z 2002 roku, jednak jej głównym zadaniem jest ochrona dużej liczby osób. Przyznał, że susza w Polsce jest poważnym problemem, ale nie naprawi tego ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

- Nie tą drogą ten problem suszy naprawiamy. Nie poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego, bo to przecież nie zmieni sytuacji producentów - zauważył Halicki.

Jaka pomoc?

Jednak jak zapewnia szef resortu rolnictwa, pomoc do rolników popłynie.

- To program wielostronny, który zakłada udzielanie kredytów preferencyjnych, możliwość uzyskania ulg w zakresie KRUS, przesunięcia, rozłożenia na raty, bądź też w skrajnych przypadkach umorzenia płatności dzierżawców, którzy kupili grunty w Agencji Nieruchomości Rolnych oraz ulgi podatkowe w zakresie podatku rolnego. Ponadto rząd zdecydował, że do końca tygodnia w trybie obiegowym zamknie projekt uchwały w sprawie pomocy w wysokości 488 mln złotych, w tym 450 mln złotych bezpośrednio związanych z suszą. Dodatkowo 17 mln zł będzie przeznaczone na zakup materiału siewnego, a 22 mln zł na pomoc w zakresie strat rynkowych związanych z uprawą czarnej porzeczki - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Sawicki stwierdził, że obecnie ponad 100 tys. gospodarstw jest dotkniętych suszą. - Pomoc będzie udzielana gospodarstwom, które straty oszacowane przez komisje będą przekraczały 30 proc. wartości średnich dochodów z ostatnich 3 lat bądź 5 lat odejmując rok najgorszy i najlepszy. Wartość pomocy przewiduje się dla sadów i krzewów owocowych w wysokości 800 zł na hektar, dla pozostałych upraw 400 złotych z tym zastrzeżeniem, że ta stawka zgodnie z prawem europejskim dotyczy gospodarstw, które ubezpieczyły się przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nie ubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o 50 proc. - tłumaczy Sawicki.

Sawicki przypomniał, że rolnicy dotknięci suszą powinni składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września tego roku.

- Natomiast wypłaty planujemy rozpocząć od 10 października. Jednocześnie w tym roku przyśpieszymy dopłaty bezpośrednie i w systemie zaliczkowym uruchomimy je jeszcze w październiku tego roku łącznie wypłacając do końca tego roku 8 mld złotych. To będzie także dodatkowe wsparcie dla rolników - powiedział Sawicki.

Ilu ubezpieczonych?

Sawicki poinformował, że z "dopłatą do kredytów ubezpieczyło się 86 tys. gospodarstw o powierzchni 1,1 mln ha". - Jaki procent tych gospodarstw będzie objęty suszą i wnioskami komisji tego jeszcze nie wiemy. W pierwszym półroczu w ARiMR wnioski złożyło około 1,3 mln gospodarstw. W ubiegłym roku ubezpieczonych gospodarstw było około 120 tys. Podejrzewam, że po tych zdarzeniach losowych, które mamy w tej chwili chęć do ubezpieczania będzie zdecydowanie większa - dodał minister rolnictwa.

Ponad pół miliarda strat

O ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w rolnictwie apelował w zeszłą środę w Krakowie prezes KZRKiOR Władysław Serafin. Jak mówił, ogłoszenie stanu klęski żywiołowej pozwala rządowi uruchomić rezerwy przewidziane w takim przypadku.

Jeszcze wczoraj na pytanie, czy w związku z suszą dopuszcza ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, szefowa rządu odpowiedziała, że będzie to jednym z tematów jej spotkania z ministrem rolnictwa.

- We wtorek niewątpliwie całą tę pracę, którą wykonują komisje - które jeszcze pracują - będziemy oceniać na Radzie Ministrów i po Radzie poinformujemy państwa, jaka jest nasza decyzja w tej sprawie - powiedziała Kopacz.

Premier Ewa Kopacz informując w poniedziałek, że rząd zajmie się kwestią skutków suszy, przypomniała, że minister rolnictwa Marek Sawicki zbiera informacje od komisji, które szacują powstałe w wyniku suszy starty. Zaznaczyła, że skutki suszy na terenie całego kraju dotykają, rolników, sadowników, ale także hodowców bydła, czy producentów mleka.

Według oceny wojewodów w wyniku trwającej od dłuższego już czasu suszy, poszkodowanych jest 82 tys. gospodarstw, a szkody wystąpiły na obszarze ponad 800 tys. hektarów. Straty na 18 sierpnia szacowane były na 550 mln zł.

Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wynika, że susza wystąpiła na terenie całego kraju z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodnio-pomorskim. Straty wystąpiły w zbożach jarych, ozimych, roślinach strączkowych, w rzepaku i w rzepiku, burakach cukrowych, ziemniakach kukurydzy na kiszonkę, drzewach i krzewach owocowych, truskawkach, warzywach gruntowych, tytoniu, chmielu.

Opóźniona Rada Ministrów

Posiedzenie rządu rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem, gdyż wcześniej doszło do spotkania premier Ewy Kopacz z wiceministrem spraw zagranicznych Rafałem Trzaskowskim. Rozmowa - według informacji PAP - miała dotyczyć stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy ws. rozszerzenia normandzkiego formatu (Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina) rozmów dotyczących Ukrainy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Traweler
No i bardzo dobrze !!! Dla czego rolnicy się nie ubezpieczają ??? Szkoda im pieniędzy ??? Mnie też szkoda, a na przykład takie OC muszę płacić, a przecież nigdy nie miałem żadnego wypadku, więc po co ??
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Jak nie wiecie gdzie szukać pieniędzy poszukajcie w Kościele gdzie jest pasiony 1.5mld/złotych ROCZNIE OCZYWIŚCIE SĄ TO PIENIADZE POLAKÓW / PODATNIKÓW....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
W rozumowaniu PO i PSL jak rolnikowi całe zbiory zniszczyła susza, to tego rolnika nie dotknął żywioł tylko ręka Boga. I to mówi lider PSL ugrupowania rolniczego, jeśli jakiś rolnik zagłosuje w wyborach na PSL to uważam że pomoc od państwa mu się nie należy. Byle do wyborów PO i PSL byle do wyborów.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
PSL, jak przystało na lojalnego koalicjanta już podlizuje się PiS-owi.
Kiedyś premier Miller wywalił ich za to z koalicji. Ale to było kiedyś.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane