• rozwiń
    • WIG20 2233.87 +0.35%
    • WIG30 2531.47 +0.32%
    • WIG 58751.67 +0.22%
    • sWIG80 11571.42 -0.14%
    • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Rząd ujawnia, ile ma samochodów i ile na nie wydał

Rafał Bochenek o rządowym przetargu na limuzyny Odtwórz: Rafał Bochenek o rządowym przetargu na limuzyny
Rafał Bochenek o rządowym przetargu na limuzyny "Źródło: tvn24"

Ponad 2,5 miliona złotych - tyle w latach 2016-2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości wydał na zakup nowych pojazdów służbowych. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, koszt serwisowania wszystkich aut wyniósł łącznie ponad 12 tysięcy złotych.

Beata Kempa w środę odpowiedziała na interpelację skierowaną do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez posłów Nowoczesnej.

Jak poinformowała, w latach 2016-2017 ministerstwa kupiły łącznie 23 pojazdy służbowe siedem marek reprezentujących pięć koncernów samochodowych. "Zakupiono 12 pojazdów marki opel (koncern General Motors), 1 citroena i 1 peugeota (koncern Group Peugeot Societe Anonyme), 4 skody i 1 audi (koncern Volkswagen AG), 3 kia (koncern Kia) i 1 forda (Ford Motor Company)" - czytamy.

Łączne wydatki z tytułu zakupu pojazdów wyniosły 2 663 866 złotych. Koszt serwisowania wszystkich nowo zakupionych samochodów wyniósł zaś łącznie 12,35 tys. złotych.

Zakupy MON-u

To jednak nie wszystko. W 2016 roku Żandarmeria Wojskowa na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej zakupiła bowiem 15 samochodów za blisko 5 milionów złotych. Chodzi o 13 samochodów BMW i 2 audi, które pozyskano w ramach organizacji Szczytu NATO w Warszawie.

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazała, że podczas zakupów specyfikację określał bądź ministerstwo dokonujące zakupu albo Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

"13 pojazdów dla 7 ministerstw zakupiono za pośrednictwem centralnego zamawiającego. Pozostałe zakupiono w trybie przetargu nieograniczonego (9) albo bez procedur przetargowych (1 zakup poniżej 30 tysięcy euro) - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak duża flota

Jak poinformowano, rząd posiada obecnie flotę 505 pojazdów. Wyjaśniono, że o zakupie ich ubezpieczenia, decydują same ministerstwa lub COAR. "W KPRM i ministerstwach nie praktykuje się natomiast ubezpieczania pojedynczych pojazdów w ramach oferty przedstawianej przez dealera" - zaznaczono.

Większość floty, bo 360 pojazdów, posiadało polisę wykupioną za pośrednictwem centralnego zamawiającego. Kolejne 81 pojazdów, czyli 16 procent, jest ubezpieczonych w ramach osobnych umów z ubezpieczycielami, "są to pojazdy na potrzeby poszczególnych resortów, obsługiwane i ubezpieczane przez podległą im jednostkę".

"59 pojazdów, czyli 12 procent, jest użytkowanych w ramach najmu długoterminowego i ich ubezpieczenie zapewnia wynajmujący. Indywidualnie zakupione polisy dotyczą 5 pojazdów (1 procent), które zostały przejęte z jednostek podległych wraz z wykupionym ubezpieczeniem" - dodano.

ZOBACZ CAŁĄ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ POSŁÓW NOWOCZESNEJ

Nowy przetarg

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rząd ogłosił przetarg na zakup 258 aut. - Przetarg jest organizowany tak naprawdę po to, żeby ciąć koszty - uzasadniał rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Pojazdy mają trafić między innymi do ministerstw i urzędów wojewódzkich. Jest wśród nich 40 luksusowych limuzyn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Womenalistka
Pół tysiąca samochodów i tylko szesnaście czy siedemnaście ministerstw. Ponadto rząd na dniach ma kupić dodatkowe około 300 aut. Przecież to jakaś paranoja. Po co im tyle samochodów?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane