• rozwiń

Temat: Rząd Ewy Kopacz

Przy firmach wyrosną żłobki i przedszkola? Rząd proponuje ulgi podatkowe

Rząd stawia na rodzinę. Chce przyzakładowych żłobków Odtwórz: Rząd stawia na rodzinę. Chce przyzakładowych żłobków
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 Foto: Kopacz: matki będą mogły pracować z myślą, że za ścianą będą ich dzieci | Video: Rząd stawia na rodzinę. Chce przyzakładowych żłobków

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o CIT i PIT, który przewiduje, że firmy będą mogły zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu koszt budowy przyzakładowego żłobka czy przedszkola - oświadczyła we wtorek premier Ewa Kopacz na konferencji po posiedzeniu rządu.

Projekt noweli ustawy o CIT i PIT, wpisuje się w politykę prorodzinną - zaznaczała premier. Jak wyjaśniła, zakłada on, że każdy zakład pracy, który zdecyduje się zbudować przy swojej instytucji żłobek, przedszkole lub klubik dziecięcy, będzie mógł ten koszt budowy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie korzyści?

Od opodatkowania będą zwolnione kwoty, które zakłady będą przekazywać na dotacje rodzicom na przedszkole, żłobek czy klubik.

- Jeśli to będzie dziecko, które będzie uczęszczać do tego przyzakładowego żłobka, to będzie kwota do 400 zł miesięcznie. Natomiast jeśli dziecko będzie uczęszczać do przedszkola lub klubiku to jest 200 zł miesięcznie i te pieniądze również będą zwolnione od opodatkowania - wyjaśniła szefowa rządu.

Dzięki temu - jak podkreśliła - będzie można pracować wiedząc, że "za ścianą" nasze dziecko przebywa w przedszkolu, żłobku lub klubiku dziecięcym.

Realizacja exposé

Przewidywane regulacje - jak wynika z komunikatu po posiedzeniu Rady Ministrów - stanowią wypełnienie zobowiązania złożonego przez premier Ewę Kopacz z exposé. Zapowiedziała w nim, że w latach 2015-2020 w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT jej rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli.

Według komunikatu, w projekcie założono zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń, które nie są sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a które pracownik otrzymuje od pracodawcy z tytułu objęcia opieką dzieci pracowników lub uczęszczania dzieci pracowników do żłobka (klubu dziecięcego) – w kwocie 400 zł lub przedszkola – w kwocie 200 zł. Zwolnieniami objęte też będą świadczenia, otrzymane z ZFŚS, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych w przedszkolach.

Obecnie zwolnieniem objęte są świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. "Rozwiązania te ułatwią rodzicom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jednocześnie stworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci, oznacza nowe miejsca pracy dla ich opiekunów" - zaznaczono w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Karol1950
To nie jest nowy pomysł bo jak pamiętam już za komuny funkcjonowały takie przedszkola i żłobki ale z biegiem lat wycofane i to był błąd!
Nie wszystko co było za "komuny" było beeee wymaga tylko zweryfikowania, przystosowania do obecnych realiów, czyli modyfikacja!!!!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
Mądry pracodawca takie żłobki czy przedszkola organizuje dla swoich pracowników aby ich utrzymać przy sobie, od dawna chodziło o to aby mu w tym dziele pomocy ulżyć.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane