• rozwiń

Mniej gotówki z ręki do ręki. To cios w szarą strefę

Mniej gotówki z ręki do ręki. To cios w szarą strefę
Foto: TVN 24 Foto: Rząd chce obniżyć do 15 tys. zł wartość transakcji gotówkowych

Wartość dopuszczalnych transakcji gotówkowych ma spaść z 15 tys. euro do 15 tys. zł - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Projekt ten przygotowało Ministerstwo Finansów.

"Wartość transakcji, która uprawnia przedsiębiorców do dokonywania płatności bez użycia rachunku płatniczego, zostanie obniżona do 15 tys. zł (z 15 tys. euro). Oznacza to, że płatności między przedsiębiorcami powyżej 15 tys. zł (ok. 3 tys. euro) – bez względu na ich liczbę w ramach jednej transakcji – będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego. Transakcję poniżej tej kwoty będzie można rozliczyć w gotówce" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Mniej gotówki

Zdaniem CIR regulacja ta przyczyni się do upowszechnienia obrotu bezgotówkowego jako bezpieczniejszego, zapewni też zwiększenie przejrzystości obrotu gospodarczego.

"Będzie to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców, którzy prawidłowo ewidencjonują swoje dochody, czyli nie prowadzą działalności w szarej sferze. W efekcie regulacja ta umożliwi uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami. Rozwiązanie to ułatwi kontrolę skarbową przepływów finansowych, a tym samym usprawni proces opodatkowania dochodów oraz prawidłowego rejestrowania obrotu dla potrzeb VAT" - napisano w komunikacie.

Inni

Wskazano, że w Unii Europejskiej progi kwotowe do dokonywania płatności gotówkowych wprowadziły m.in. Bułgaria i Węgry (5 tys. euro), Francja, Belgia oraz Grecja (3 tys. euro), Hiszpania (2,5 tys. euro), Portugalia (1 tys. euro).

"Zaproponowano też rozwiązania podatkowe, które mają ograniczyć zjawisko dokonywania płatności z naruszeniem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a więc z pominięciem rachunku płatniczego" - poinformowało CIR. Ministerstwo Finansów zaproponowało, że płatności gotówkowych, których wartość przekracza 15 tys. zł, nie można byłoby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Znowelizowane rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Cukier666
Szkoda słów. Parę procent Polaków wybrała tych socjalistów i mamy co mamy. Trzeba się w miarę szybko pakować bo niebawem nam paszporty zabiorą.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
michael3003
Ale ten PIS to jest super. Nie mogę wyjść z zachwytu. Te "mniejsze zło", z takimi ukłonami dla swoich Wyborców. Aż łezka się kręci ze szczęścia...
Gratulacje, gratulacje jeszcze raz dla Wyborców PIS.
Za chwilkę za chleb, w piekarni będziecie musieli przelewem płacić.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Esquire
Koniec anonimowości. Anonimowo to będzie można sobie kupić hot-doga za 5 zł. Pod pretekstem walki z szarą strefą zniewolą wszystkich.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane