• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Rząd będzie śledzić TIR-y. Chce zgarnąć ponad 100 mld zł

Rząd będzie śledzić TIR-y. Chce zgarnąć ponad 100 mld zł
Foto: Shutterstock Foto: Przewóz ma być rejestrowany i nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych

Przyjęcie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów może dać ponad 108 mld zł dodatkowych dochodów budżetowych w 10 lat - wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy.

Ministerstwo finansów przygotowuje ustawę, która uszczelni system podatkowy i ujawni przedsiębiorców unikających płacenia podatku VAT.

Budżet zyska

"Oczekuje się, że wejście w życie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, poprzez możliwość lepszego typowania do kontroli, przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie dochodów budżetu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Skumulowany efekt wprowadzenia ustawy w ciągu 10 lat może przynieść ok. 108.467,5 mln zł dodatkowych dochodów budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług" - napisano.

Projekt ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów stanowi w części regulację komplementarną dla tzw. pakietu paliwowego przyjętego ustawą z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Po co?

Celem projektowanych przepisów jest uregulowanie w ustawie funkcjonowania systemu monitorowania przewozu niektórych towarów, w tym wyrobów akcyzowych na terytorium kraju (także w "tranzycie"), których przewóz ma być rejestrowany i nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych.

Według projektu firmy transportowe i kierowcy będą zobowiązani rejestrować przewozy paliw, alkoholu i tytoniu w specjalnym systemie elektronicznym. A od połowy przyszłego roku trasę przejazdu takiej ciężarówki służby podatkowe, celne i policja będą mogły śledzić za pomocą lokalizatorów korzystających z nawigacji satelitarnej GPS i telefonii komórkowej.

Za wyłudzenia VAT na wielką skalę będzie groziło nawet 25 lat więzienia. Zobacz materiał wideo:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
epmg
Rząd znalazł kolejne miliardy. Morawiecki udokumentuje to na slajdach. Jak te poszukiwania będą się rozwijać w takim tempie, to pod koniec kadencji tego rządu Szwajcaria będzie od nas pożyczać pieniądze
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
KP2015
"Skumulowany efekt wprowadzenia ustawy w ciągu 10 lat może przynieść ok. 108.467,5 mln." Liczba jest nieprawdziwa, ponieważ zapomnieli dodać na końcu 63 grosze dochodu.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
Koszty systemu i jego wdrożenia, obsługi, to 10, czy 90% "zysków". Doświadczenie z CEPIK uczy, że wydać pieniądze na system bardzo łatwo. Gorzej z jego stałym funkcjonowaniem. Ps. Ciekawe jaką metodą wytypowano metodę oceny metody badania wysokości wpływów do kasy państwowej z tego genialnego pomysłu?!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane