• rozwiń

Temat: Gospodarka

Grecki kryzys. Mogą na nim ucierpieć polskie firmy i nasza waluta

Rynki wobec kryzysu. Polskie firmy ucierpią na Grexitcie? Odtwórz: Rynki wobec kryzysu. Polskie firmy ucierpią na Grexitcie?
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Wyjście Grecji ze strefy euro, może uderzyć w polskich eksporterów | Video: Rynki wobec kryzysu. Polskie firmy ucierpią na Grexitcie?

Jako naród, powinniśmy wyciągnąć ważną lekcję z tego, co się dzieje w Grecji - uważa Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska, który był gościem TVN24 Biznes i Świat. Jak dodał, "liczne populistyczne greckie rządy w przeszłości, ale i ten nie mniej populistyczny doprowadziły kraj na skraj przepaści".

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Odporni na uderzenie?

Co jednak w sytuacji, gdyby zrealizował się scenariusz zakładający wyjście Grecji ze strefy euro.

- W krótkim okresie nastąpiłby chaos na rynkach finansowych - powiedział Krzysztof Kalicki, mówiąc o skutkach ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

Jak wymieniał, "nastąpiłaby może nawet wielka deprecjacja euro. Ucierpiałyby waluty peryferyjne. Bardzo ucierpiałyby giełdy".

Prezes Deutsche Bank Polska oznajmił, że w krótkim czasie nikt sobie tego nie życzy takiego scenariusza.

- Nikt także nie życzy sobie także porozumienia, które będzie nosiło cechy próby odsunięcia w czasie, a nie poważnego kompromisu między Grecją a wierzycielami - dodał.

Kalicki zwrócił uwagę, że strefa euro nie będzie się chwiała tak mocno, bo nastąpiła konsolidacja budżetów krajów strefy euro. - Są w lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu - powiedział. Jak dodał, "banki mają dostateczny bufor kapitałowy, a to wszystko powoduje, że pierwsze uderzenie nie musiałoby być skuteczne".

- Coby się nie działo z Grecją, euro jest stabilne - stwierdził Kalicki.

Ważna lekcja

Mówiąc jednak o długoterminowych konsekwencjach, jego zdaniem ta sytuacja powodowałaby osłabianie europejskiej waluty.

- To pokazałoby, że jest możliwe wyjście kraju ze strefy euro, czego do tej pory nie zakładano - stwierdził gość TVN24 Biznes i Świat.

- Jako naród, powinniśmy wyciągnąć ważną lekcję z tego co się dzieje w Grecji - powiedział Kalicki. Jak dodał, "liczne populistyczne rządy w przeszłości, ale i ten nie mniej populistyczny doprowadziły kraj na skraj przepaści.

Negocjacje

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane