• rozwiń
  • WIG20 2257.22 -0.74%
  • WIG30 2607.19 -0.77%
  • WIG 59436.36 -0.71%
  • sWIG80 14335.95 -0.19%
  • mWIG40 4611.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dwie agencje ogłoszą swoje oceny wiarygodności Polski. Oto możliwe scenariusze

Dwie agencje ogłoszą swoje oceny wiarygodności Polski. Oto możliwe scenariusze
Foto: Shutterstock Foto: Rynek finansowy czeka na piątkowe decyzje ratingowe Fitch i Moody's

Rynek finansowy oraz resort finansów czekają na zaplanowane na piątek decyzje agencji ratingowych Fitch i Moody's oceniające wiarygodność Polski. Ekonomiści nie spodziewają się podniesienia ocen Polski.

Zaplanowana na piątkowy wieczór aktualizacja decyzji przez dwie z trzech największych na świecie agencji ratingowych, to najważniejsze wydarzenie tego tygodnia dla krajowego rynku finansowego.

Obniżą rating

Mało optymizmu w tej sprawie wykazał ekonomista z BZ WBK Piotr Bielski, który uważa, że Fitch może obniżyć perspektywę ratingu do negatywnej, a w przypadku Moody's nastąpi obniżenie samego ratingu. - Agencja ta już wcześniej zmieniła outlook (perspektywę - red.) na negatywny i wymieniała szereg czynników ryzyka, które mogą powodować zmianę oceny - powiedział Bielski.

Według niego na nadchodzących decyzjach ratingowych zaważą dwa czynniki. Pierwszy to obniżenie wieku emerytalnego. - To bardzo negatywna zmiana dla gospodarki i dla finansów publicznych w dłuższym horyzoncie. Co prawda na 2017 r. nie tworzy dużego ryzyka, niemniej oceny ratingowe dotyczą kondycji finansowej państwa i zdolności do realizacji jego zobowiązań w dłuższym okresie. Podjęcie tak negatywnej decyzji będzie prawdopodobnie miało wpływ na ocenę perspektyw - powiedział ekonomista.

Jako drugi czynnik istotny z punktu widzenia agencji Bielski wskazał obniżenie perspektyw wzrostu gospodarczego. - Od czasu poprzednich aktualizacji ratingu, prognozy wzrostu gospodarczego uległy pogorszeniu, co też będzie miało wpływ na ocenę obu agencji - dodał.

Bez zmian?

Ekonomista z PKO BP Marcin Czaplicki uważa, że Fitch nie zmieni ani oceny, ani perspektywy ratingu. - Sytuacja finansów publicznych w 2016 r. poprawiła się, wynik sektora finansów publicznych za zeszły rok będzie niższy niż oczekiwany przez tę agencję (...). To oznacza lepsze perspektywy gospodarki na 2017 r. - powiedział ekonomista.

Według niego pozytywnym czynnikiem będzie też przejściowy charakter spowolnienia wzrostu gospodarczego, oczekiwane odbicie dynamiki w inwestycjach w 2017 r., a co za tym idzie odbicie dynamiki PKB i większa od oczekiwań inflacja. - To oznacza wyższe nominalne PKB, które stanowi bazę podatkową dla budżetu. Dochody podatkowe wzrosną, co wpłynie pozytywnie na obraz sytuacji, jeśli chodzi o politykę fiskalną - tłumaczy Czaplicki.

Przez sprawę emerytur

Jego zdaniem ryzyko związane jest jednak z tym, jak agencje odniosą się do obniżenia wielu emerytalnego, choć w przypadku Fitcha reforma ta nie powinna mieć decydującego znaczenia.

- W przypadku Moody's także nie spodziewamy się żadnych negatywnych decyzji, aczkolwiek istnieje pewne ryzyko obniżenia ratingu - ocenił ekonomista.

Według niego ryzyko to wynika z dwóch czynników. Po pierwsze Moody's utrzymuje - w relacji do pozostałych agencji - najwyższy rating Polski; jest o dwa poziomy wyższy od ratingu S&P i o jeden poziom wyższy od oceny Fitcha. Czaplicki uważa, że nie jest to jednak kluczowe, bowiem rozbieżność taka ma miejsce także w przypadku innych krajów. Jako drugi czynnik ekonomista wskazał krytykowane wcześniej przez Moody's obniżenie wieku emerytalnego.

Na co zwrócą uwagę agencje?

Według Czaplickiego większe znaczenie powinno mieć jednak odbicie koniunktury w Polsce, niższy deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. i mniejsze ryzyko przekroczenia przez deficyt sektora finansów publicznych poziomu 3 proc. PKB w 2017 r. - To bardzo ważne z perspektywy agencji ratingowych - dodał.

Obniżenia ratingu nie spodziewa się prezes Agencji Ratingu Społecznego, były szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i wiceminister finansów, dr Cezary Mech. W rozmowie z PAP Mech zauważył, że w 2017 r. znacząco wzrosło ryzyko polityczne związane z niepewnością co do działań nowej administracji amerykańskiej. Tymczasem Polska, ze względu na skalę długu do PKB w walutach obcych oraz długu w złotych znajdującego się w portfelach inwestorów zagranicznych, jest uznawana przez rynki kapitałowe za kraj bardziej narażony na kryzys niż Meksyk i Węgry, a nawet przeżywająca spektakularny odpływ kapitałów Turcja.

- Równocześnie w Polsce nastąpiło spowolnienie wzrostu gospodarczego, spadek inwestycji unijnych, jak i przedsiębiorstw jako wynik hamowania procesu konwergencji poprzez nakierowanie aktywności przedsiębiorstw na substytucję pracowników lokalnych tańszymi imigrantami - ocenił Mech. Jego zdaniem, patrząc w przyszłość, niepokoić może m.in. obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników, którzy nie odkładają składek na świadczenia emerytalne; podwyższenie kwoty wolnej od podatku; wydatki na bezpłatne leki dla seniorów, których ilość wraz ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta; czy wzrost oprocentowania obligacji w 2016 r.

- Niemniej biorąc pod uwagę wzrost dochodów podatkowych budżetu – skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego, nakierowanie na utrzymanie deficytu budżetowego poniżej poziomu 3 proc. PKB, sukces programu 500 plus stabilizującego finanse publiczne w długiej perspektywie, nie należy się liczyć z obniżeniem ratingu przez Moody's oraz Fitch, póki ryzyka polityczne, jak i niepokojące zapowiedzi programowe się nie zmaterializują - uważa Mech.

Oceny

Na początku grudnia agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, podnosząc perspektywę z negatywnej do stabilnej. W połowie stycznia 2016 r. ta sama agencja obniżyła rating Polski do poziomu "BBB plus" z "A minus", z perspektywą negatywną. Złoty wtedy gwałtownie osłabł. W lipcu br. S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus z perspektywą negatywną.

W maju 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Nie zmieniał natomiast swoich decyzji ratingowych Fitch, utrzymując ocenę na poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną.

Zobacz, jak czytać ratingi

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ELAIR
Ocena wiarygodności Polski pójdzie w górę na wiosnę, gdy zima w sposób "naturalny poprawi wskaźnik ubóstwa w Polsce!!! Wtedy będzie się czym pochwalić na arenie międzynarodowej!!!Pozdrawiam najedzonych w sejmie!!! "Skazany na "powolną śmierć głodową" w imieniu prawa RP. przez MOPS-ej w Bartoszycach. Józef
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
"Dwie agencje ogłoszą swoje oceny wiarygodności Polski" - niech zgadnę nie pochodzą z Polski-to jest tak jak konkurencja wystawia mi opinię
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- nie musisz zgadywać, to "żymianie" z "lajw motiwem";- "nawet najgorszy interes jest lepszy od najlepszej pracy".
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane