• rozwiń
  • WIG20 2163.54 -0.47%
  • WIG30 2450.08 -0.56%
  • WIG 57070.50 -0.40%
  • sWIG80 11428.98 -0.20%
  • mWIG40 3640.45 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:55

Dostosuj

Masz mniej niż 40 lat i spełniasz te kryteria? Ta gmina oferuje mieszkanie "dla zaradnych"

Masz mniej niż 40 lat i spełniasz te kryteria? Ta gmina oferuje mieszkanie "dla zaradnych"
Foto: Shutterstock Foto: Ryn buduje blok z mieszkaniami dla młodych, których nie stać na kredyt

Mazurska gmina Ryn zbuduje na swojej działce blok z 16 mieszkaniami przeznaczonymi dla młodych mieszkańców gminy, których nie stać na kredyt na zakup mieszkania, czy domu na wolnym rynku. Pomysł inwestycji Ryn zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki.

Burmistrz Rynu Józef Karpiński poinformował, że blok z 16 mieszkaniami komunalnymi ma być gotowy w przyszłym roku. "Obecnie opracowywany jest projekt architektoniczny budynku" - dodał Karpiński.

"Dla zaradnych"

Ryn nazwał lokalny program mieszkaniowy "Dla zaradnych". Polega on na tym, że miejska spóła na działce należącej do miasta zbuduje blok przeznaczony dla mieszkańców gminy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Preferowane są rodziny z dziećmi lub rodzice samotnie wychowujący dzieci, a także osoby samotne.

Ci, którzy chcą otrzymać zbudowane przez gminę mieszkanie nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego budynku, czy mieszkania oraz od co najmniej dwóch lat nie mogą zalegać z opłatami za zajmowany obecnie lokal. Z programu wykluczane będą osoby, u których z powodu zakłócania ciszy, czy porządku interweniowała policja lub zarządca budynku oraz osoby, które w ostatnim roku korzystały z dodatku mieszkaniowego.

Płacisz? Nabywasz własność

Z wyliczeń gminy Ryn wynika, że koszt budowy metra kwadratowego budynku wyniesie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy budynku przez 20 lat będą spłacać koszt budowy swojego lokalu, a gdy spłacą wszystkie raty mieszkanie stanie się ich własnością. Z symulacji gminy Ryn wynika, że mieszkanie w tym programie będzie mogła uzyskać np. czteroosobowa rodzina, której miesięczny dochód netto wynosi 2,7 tys. zł. W przypadku osób samotnych wystarczy dochód netto w wysokości 2 tys. zł. każda z rodzin jednorazowo będzie musiała wpłacić 10 proc. wartości mieszkania tj. od 10 tys. zł za mieszkanie 38 m. kw. do 18,9 tys. zł za mieszkanie o powierzchni 70 m. kw.

Burmistrz Rynu powiedział PAP, że gmina zdecydowała się na realizację własnego programu mieszkaniowego ponieważ w Rynie i okolicy nie działa żaden deweloper. - Ci, których stać budują domy, ale nie wszystkich na to stać. Brakuje u nas mieszkań - przyznał Karpiński.

Ryn pomysł budowy mieszkań dla mieszkańców gminy zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki, która buduje już drugi blok w takim programie. Mieszkania w Mikołajkach cieszą się ogromną popularnością, w Rynie jest jeszcze kilka wolnych mieszkań.

Zobacz. Mieszkania na wynajem. "Państwo nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane