• rozwiń

Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Kto rozstanie się z pracą?

25.01.2016 | Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Ile osób rozstanie się z pracą? Odtwórz: 25.01.2016 | Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Ile osób rozstanie się z pracą?
Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN Foto: To stresujący miesiąc dla urzędników | Video: 25.01.2016 | Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Ile osób rozstanie się z pracą?

Obowiązująca już ustawa o służbie cywilnej dotyczy ok. 1,6 tys. urzędników państwowych na dyrektorskich stanowiskach. Ich umowy wygasną w ciągu miesiąca. Jedni dostaną nowe propozycje pracy, inni nie. Takie rozwiązanie nie ochroni kobiet w ciąży czy pracowników tuż przed emeryturą. Materiał "Faktów" TVN.

PiS w ekspresowym tempie przeprowadził ustawę przez Sejm, a prezydent ją podpisał, aby wymienić pracowników administracji na swoich - zaufanych i lojalnych. Ile osób rozstanie się z pracą? Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przekonuje, ze nie więcej niż 30-40 procent.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej zakłada, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w SC wygasną po 30 dniach od jej wejścia w życie, chyba że zostaną im zaproponowane nowe warunki. Według podawanych ostatnio danych, stanowisk takich jest ok. 1,6 tys. Nowela wprowadza także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

Kogo to dotyczy?

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego.

Zgodnie z nowelizacją np. dyrektorów generalnych urzędów powoływać będą ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda; wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców - Główny Lekarz Weterynarii, w porozumieniu z właściwym wojewodą.

Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

W nowelizacji zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Guziel
No i bardzo dobrze, widać że się wzięli do roboty. Wymiana kadr jest niezbędna bo inaczej każdy odgórny projekt byłby sabotowany na niższych poziomach przez ludzi ze starej ekipy.
Standardowe metody działania czy to na stanowiskach państwowych czy w sektorze prywatnym.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
Czyli beda to pisowcy i ich rodziny i znajomi. Brawo PiS. Dobra zmiana. Komuna wrocila. Kiedy wreszcie ludzie przejrza na oczy z kim maja do czynienia?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane