• rozwiń

Ze Szczecina do Berlina. Bezpośrednie połączenie skróci czas podróży

Ze Szczecina do Berlina. Bezpośrednie połączenie skróci czas podróży

- W przyszłym roku rozpoczną się roboty budowlane na polskim odcinku torów, które mają w przyszłości obsługiwać bezpośrednie połączenie ze Szczecina do Berlina - powiedział w środę w Szczecinie prezes PKP Mirosław Pawłowski.

Po modernizacji całej linii czas podróży między Szczecinem a Berlinem byłby skrócony z dwóch godzin do 90 minut. Obecnie na tej trasie oferowanych jest kilkanaście połączeń dziennie, ale większość z przesiadkami. Po zakończeniu rozbudowy na całej trasie pociągi miałyby poruszać się z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.

Szczecin - Berlin

- W przyszłym roku rozpoczną się roboty budowlane na odcinku ze Szczecina do stacji Szczecin Gumieńce - powiedział dziennikarzom Pawłowski.

- W 2018 i 2019 r. będą trwały prace nad dwoma zelektryfikowanymi torami prowadzącymi do granicy państwa. Jesteśmy gotowi do oddania naszego odcinka trasy Szczecin-Berlin tak, żeby znalazł się w rozkładzie jazdy na 2020-2021 r. - dodał Pawłowski.

Sekretarz stanu z niemieckiego ministerstwa transportu i infrastruktury cyfrowej Michael Odenwald zapewniał, że po niemieckiej stronie pewne prace trwają. Niektóre odcinki będą przystosowane do prędkości 160 kilometrów na godzinę - powiedział niemiecki sekretarz stanu.

Według Odenwalda, Niemcy będą kontynuowali modernizację linii.

- Istotną sprawą jest także finansowanie kosztów wykonania prac. Ważne jest, żeby także w niemieckim Bundestagu było poparcie tego dla projektu - powiedział Odenwald.

Porozumienie kolejowe

- Bardzo niechętnie chciałbym wypowiadać się o konkretach, ale cel jest taki, żeby to było tak szybko, jak to jest tylko możliwe - odpowiedział Odenwald pytany przez dziennikarzy o planowane zakończenie inwestycji po stronie niemieckiej.

Porozumienie ws. bezpośredniego połączenia Szczecin-Berlin wspólnie podpisały we wrześniu 2013 r. zarządy PKP Polskie Linie Kolejowe oraz DB Netz AG. Według zapisów porozumienia, zmodernizowana linia łącząca Szczecin z Berlinem miała zostać całości zelektryfikowana i zyskać drugi tor. W grudniu 2012 r. ministrowie transportu Polski i Niemiec podpisali w Szczecinie porozumienie w sprawie połączenia kolejowego Szczecin-Berlin. Zapewniano wtedy, że zacznie ono działać najpóźniej do 2020 r.

 

Modernizacja linii kolejowej Poznań - Warszawa. Zobacz trasę:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane