• rozwiń

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć Odtwórz: Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć "Źródło: tvn24bis.pl"

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Rady. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku.

Tym samym stopa referencyjna (rentowność podstawowych 7-dniowych bonów pieniężnych emitowanych przez NBP. Ma bezpośredni wpływ na WIBOR, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów) pozostanie w wysokości 1,50 proc. 

Stopa lombardowa (cena po jakiej NBP udziela pożyczek bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych) - 2,50 proc.

Stopa depozytowa (określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w NBP) - 0,50 proc.

Stopa redyskonta weksli (jest podstawą do ustalania ceny weksli przyjmowanych do redyskonta przez bank centralny) - 1,75 proc.

"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy w komunikacie po marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 pkt. bazowych.

Kredyty bez zmian

Wydłuża się zatem okres, w którym Polacy mogą cieszyć się tanimi kredytami.

Ewentualna zmiana może mieć ogromne znaczenie dla gospodarstw domowych. Dla niektórych zadłużonych może oznaczać nawet problemy z obsługą rat.

- Gdyby nie zmieniły się dane, na podstawie których pracujemy, podwyżka w tym roku wydaje się nieprawdopodobna. W przyszłym roku zobaczymy co będzie, jeśli już to pod koniec. Być może za kwartał, za dwa zacznę mówić, że i w 2019 roku podwyżka stóp procentowych nie nastąpi" - powiedział podczas środowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane