• rozwiń

Ważne informacje dla kredytobiorców. Jest decyzja RPP

Sadowski o spadku dostępności kredytów Odtwórz: Sadowski o spadku dostępności kredytów
Sadowski o spadku dostępności kredytów "Źródło: TVN24 BiS"

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podano w komunikacie.

Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z konsensusem. Wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na październikowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Stopy procentowe bez zmian

Trzynastu z 20 ankietowanych ekonomistów prognozuje stabilizację stóp procentowych w Polsce przez cały 2019 roku. Pozostali, za wyjątkiem jednego, spodziewają się pierwszej podwyżki w czwartym kwartale 2019 roku.

Trzynastu ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 procent na koniec 2019 roku (o 1 więcej niż poprzednio), sześciu, że będzie to 1,75 procent (1 głos mniej), a jeden, że 2,00 procent (bez zmian). Żaden ekonomista nie spodziewa się więcej niż dwóch podwyżek do końca 2019 roku.

Osiem z dziesięciu ośrodków, które zdecydowały się przedstawić prognozy w dalszym horyzoncie czasowym, prognozuje, że w pierwszej połowie 2020 roku RPP podwyższy stopy procentowe przynajmniej o 25 punktów bazowych. Dwa z nich uważają, że będzie to kontynuacja cyklu podwyżek rozpoczętego w 2019 roku.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent, lombardowa 2,50 procent, depozytowa 0,50 procent, zaś redyskonta weksli 1,75 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane