• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

RPO skarży do Trybunału ustawę o służbie cywilnej

RPO skarży do Trybunału ustawę o służbie cywilnej
Foto: tvn24 Foto: RPO skarży zmiany w ustawie o służbie cywilnej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skarży do Trybunału Konstytucyjnego zmiany w ustawie o służbie cywilnej - poinformowało biuro Rzecznika. Bodnar kwestionuje usunięcie przepisów, które umożliwiały dotychczas dostęp do stanowisk w drodze otwartego i konkurencyjnego konkursu. Zdaniem rzecznika niekonstytucyjne jest także obsadzanie stanowisk poprzez powołanie oraz wygaśnięcie dotychczasowych stosunków pracy w ciągu 30 dni.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zaskarża w pierwszej kolejności usunięcie przepisów, które do tej pory gwarantowały dostęp do stanowisk w drodze otwartego, konkurencyjnego naboru.

Zdaniem RPO, autorzy ustawy przywrócili arbitralność w obsadzaniu takich funkcji, co ogranicza prawo dostępu do nich na równych zasadach. W dużo lepszej sytuacji znajdą się ci, którzy mają dostęp do niepublicznych informacji o wakatach w służbie cywilnej.

"Ustanowione unormowanie dotyczące obsadzania tych stanowisk nie służy zapewnieniu zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa" - wskazuje.

Powołanie - niechronione i niestabilne

RPO kwestionuje również zmianę sposobu obsadzania stanowisk, które od tej pory ma się odbywać w drodze powołania.

"Pozostaje to w sprzeczności z zasadami zawodowego, politycznie neutralnego i stabilnego korpusu służby urzędniczej w administracji państwowej. Powołanie jest najmniej chronionym i przez to najmniej stabilnym rodzajem stosunku pracy, a związana z powołaniem możliwość swobodnego odwołania urzędnika z zajmowanego stanowiska przez organ powołujący jest zaprzeczeniem stabilności służby i zachowania przez urzędnika politycznej neutralności. Wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej powinno być wolne od jakichkolwiek wpływów i nacisków politycznych" - głosi komunikat wydany przez RPO.

Zdaniem Bodnara, tylko poczucie stabilności zatrudnienia może zapewnić bezstronność i neutralność polityczną.

Wkrótce masowe wygaszanie

Rzecznik za niekonstytucyjne uznał wygaśnięcia dotychczasowych stosunków pracy. Ma się to stać po upływie 30 dni, o ile dotychczasowym pracownikom nie zaproponuje się nowych warunków pracy.

"Osoby, które zostały w przeszłości zatrudnione na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru, spełniające szczegółowe kryteria określone w ustawie o służbie cywilnej, mogą w krótkim terminie zostać pozbawione pracy tylko dlatego, że ustawodawca zdecydował się zastąpić dotychczasowy konstytucyjny wymóg bezstronności, rzetelności i neutralności politycznej swobodnym uznaniem organu powołującego; uznaniem, w ramach którego decydujące będą racje polityczne a nie merytoryczne, czego dowodem jest radykalne obniżenie wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o zatrudnienie na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej" - uzasadnia RPO w komunikacie.

Nie po drodze z Konstytucją

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że zmiany ustawy naruszają kolejno: konstytucyjny dostęp do służby cywilnej na jednakowych zasadach (art. 60 Konstytucji), funkcjonowanie korpusu służby cywilnej w urzędach administracji rządowej (art. 153 ust. 1 Konstytucji). Zdaniem rzecznika, przyjęty mechanizm wygaszania stosunków pracy "jest ponadto niezgodny z zasadą zaufania do państwa i prawa" (art. 2 Konstytucji). Narusza bowiem bezpieczeństwo prawne osób dotychczas zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Przeczytaj całą treść skargi do TK złożonej przez RPO.

Ustawę o służbie cywilnej zaskarżyła wcześniej do TK także Platforma Obywatelska:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lapigrosz9012
Tego koryta trudno oddać. Stara gwardia trzyma się. Niech idą na kuroniówke za 800 zł to im warga opadnie. Dopiero na własnej skórze odczują brak środków do życia.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane