• rozwiń

Ambitny plan na smog. Rząd rozmawia o możliwych działaniach

Ambitny plan na smog. Rząd rozmawia o możliwych działaniach
Foto: Shutterstock Foto: Rozpoczęło się posiedzenie rządu o smogu

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zajmie się m.in. propozycjami działań mających na celu poprawę jakości powietrza.

Rekomendacje w sprawie "działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza" zostały opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wnioskowała o to premier Beata Szydło po tym, gdy w zeszłym tygodniu stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu przekroczyło normy, w niektórych miastach wielokrotnie.

Ambitny plan

- Rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wymagają przede wszystkim rozłożenia w czasie i harmonogramu. To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie - podkreśliła premier na konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu.

Wśród rekomendacji Komitetu Ekonomicznego znalazło się m.in. wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów oraz dla paliw, którymi można palić w piecach, poprawa ocieplenia budynków, dotacje do ekologicznych pieców. Rząd chce ponadto upowszechniać badania jakości powietrza. Rozporządzenia dotyczące norm dla paliw i kotłów mają być gotowe już na sezon grzewczy 2017/2018.

Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego wicepremier Mateusz Morawiecki mówił też wcześniej o specjalnym programie "Czyste Powietrze". Według niego nie są przewidywane kary dla tych, którzy korzystają ze starych pieców.

Zmiany w Kodeksie pracy

Ministrowie omówią też propozycje zmian w Kodeksie pracy opracowane przez Radę Dialogu Społecznego (RDS). Strona pracowników i pracodawców zaproponowała m.in. wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że takie wydłużenie czasu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę "umożliwi pracownikowi rozsądne rozważenie wszystkich okoliczności danej sprawy, a jednocześnie zapewni ograniczenie w czasie rozstrzygania sporów z zakresu rozwiązywania umów o pracę".

W projekcie jest także propozycja rozszerzenia możliwość mediacji między pracodawcą a pracownikiem - by pracodawca był zobowiązany do poinformowania o tej możliwości pracownika.

W październiku RDS podjęła uchwałę ws. zmian w Kodeksie pracy i przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, który trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort, zgodnie z ustawą o RDS, skierował propozycję do Rady Ministrów. Jeśli rząd pozytywnie zaopiniuje projekt, trafi on do Sejmu.

Zmiany dla rolników

Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR), która ma przejąć zadania dwóch agencji: Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencji Rynku Rolnego (ARR). Po zmianach nadal będzie działać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Likwidacja niektórych agencji rolnych była zapowiadana w programie wyborczym PiS. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca br.

- Nowa instytucja będzie prowadziła pracę na rzecz kształtowania ustroju rolnego, nadzoru właścicielskiego nad spółkami hodowlanymi, postępu biologicznego i roślinnego, promocji gospodarczej, OZE, programowania rozwoju - mówił w wywiadzie dla PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Pytany o to, czy Krajowy Ośrodek przejmując zadania ANR będzie zajmował się sprzedażą państwowej ziemi rolnej, minister zapewnił, że w tej kadencji Sejmu nie będzie ona sprzedawana.

Krajowy Ośrodek będzie realizować zadania w zakresie gospodarowania państwową ziemią i realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto do zadań KOWR będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programów owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych. Docelowo Krajowy Ośrodek ma przejąć też zadania związane z doradztwem rolniczym oraz programowaniem urbanistyczno-planistycznym dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. W KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Zakłada się, że w ciągu 11 lat oszczędności związane z utworzenie KOWR wyniosą 1 mld 264 mln zł. Natomiast wydatki związane z koniecznością wprowadzenia nowych systemów informatycznych sięgną 169 mln zł.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma ponadto podsumować 2016 rok w unijnej polityce spójności, której celem jest zmniejszenie nierówności w poziomach rozwoju różnych regionów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_kozakd876
Paleniska a smog-1 to nie izolowane fundamenty,nie szczelne drzwi ,okna w starym budownictwie,to jest dwukrotnie większe spalanie,strychy okna bez szyb,itp?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Eee
Loading...
Eee
Nie można jednocześnie mówić, że ma się plan na walkę ze smogiem oraz obiecywać górnikom, że Polska będzie bazować dalej na węglu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ELAIR
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane