• rozwiń

Rozpoczęła się budowa A2 na wschód od Warszawy. Odcinek drogi za ponad pół miliarda złotych

Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne Odtwórz: Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne
Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na drogi lokalne "Źródło: tvn24bis"

W środę uroczyście rozpoczęto prace budowlane na 15-kilometrowym odcinku autostrady A2 od Warszawy (węzeł Lubelska) do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. "Zbudowane zostaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z pasem rezerwowym. Koszt wykonania tego odcinka to ponad pół miliarda złotych" - powiedział wiceminister infrastruktury.

Autostrada A2 docelowo połączy zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju. - Dzisiaj inaugurujemy budowę autostrady A2 na wschód od Warszawy. Za dwa lata pojedziemy ekspresową Południową Obwodnicą Warszawy i dalej autostradą w kierunku Mińska Mazowieckiego - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz podczas rozpoczęcia prac budowlanych.

Dwa zadania

Realizacja A2 na odcinku od Warszawy (węzeł Lubelska) do obwodnicy Mińska Mazowieckiego podzielona została na dwa zadania: od węzła Lubelska (bez węzła) do węzła Konik (z węzłem) o długości 5,6 km oraz od węzła Konik (bez węzła) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości 9 km.

Umowy na realizację obu zadań w systemie "projektuj i buduj" zostały zawarte w lipcu 2017 r. Wykonawca, firma POLAQUA, zrealizuje kontrakty do czerwca 2020 r. za łączną kwotę 502,5 mln zł.

Trwają przygotowania do realizacji autostrady A2 na odcinku od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do granicy z Białorusią, którego łączna długość to ok. 133 km.

Zakończenie prac nad koncepcją programową dla A2 obwodnicy Mińsk Mazowiecki - Siedlce (37,5 km) jest planowane w lutym 2019 r. Realizacja autostrady w systemie "projektuj i buduj" jest przewidziana na lata 2020-2023, łączny koszt prac to ok. 1,7 mld zł.

Także dla odcinka Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km) podpisano już umowę na koncepcję programową. Ma być gotowa we wrześniu 2019 r. Realizacja zadania w systemie "projektuj i buduj" jest przewidziana na lata 2021-2024, natomiast koszt tego odcinka jest szacowany na ok. 3 mld zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła 30 sierpnia 2018 r. przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla ostatniego brakującego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa (32 km). Łączny koszt realizacji tego zadania to ok. 1,5 mld zł.

Jak podał wiceminister Chodkiewicz, "najpóźniej w 2024 roku dojedziemy autostradą do Białej Podlaskiej".

Autostrada A2 docelowo będzie miała długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane