• rozwiń

PIT last minute. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć

Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów Odtwórz: Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów
Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów "Źródło: YouTube - MinisterstwoFinansow"

Wtorek 30 kwietnia jest ostatnim dniem na wysłanie zeznania podatkowego PIT za 2018 rok. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tegorocznego rozliczenia z fiskusem.

Co jeżeli "zapomnimy" o PIT?

W tym roku nie musimy obawiać się kar. Jeżeli podatnik nie wyśle zeznania w usłudze "Twój e-PIT" ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, to po 30 kwietnia przygotowane dla niego przez administracje skarbową zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.

Co ważne, usługa "Twój e-PIT" dotyczy wyłącznie osób wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38.

Podatnik nie zostanie też pociągnięty do odpowiedzialności za błędy w deklaracji popełnione przez organ podatkowy albo po stronie zakładu pracy.

Dlaczego warto jednak sprawdzić PIT przygotowany przez skarbówkę?

Dzięki sprawdzeniu przygotowanej deklaracji PIT wcześniej możemy dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Podatnik może też zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, na przykład, gdy chce skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg lub w przypadku zmiany adresata 1 proc. podatku.

Przykładowo, w tym roku w ramach usługi Twój e-PIT w zeznaniu podatkowym wskazana jest ulga na dzieci tylko wtedy, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Tym samym nie ma w nim dzieci urodzonych w 2018 roku. Jeżeli podatnik chce w rozliczeniu skorzystać z ulgi na to dziecko, dane te musi uzupełnić sam.

System może też nie uwzględnić też innych ulg i odliczeń takich jak, np. na internet, ulgi rehabilitacyjnej, czy za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Co jeżeli z zeznania wynika niedopłata podatku?

Podatnik do 31 maja dostanie odpowiednią informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego.

Kiedy będzie można otrzymać zwrot podatku?

Termin oczekiwania na zwrot podatku wynosi 45 dni od daty wysłania rozliczenia drogą elektroniczną. W przypadku deklaracji papierowej fiskus ma na to trzy miesiące. Jak informuje MF, termin będzie liczony od 1 maja.

Gdzie będzie można znaleźć zeznanie po 30 kwietnia?

Będzie można je znaleźć w zakładce "Złożone dokumenty" na platformie do składania e-PIT. Podatnik nadal będzie mieć dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swój PIT, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Czy będzie można złożyć korektę zeznania?

Tak. Podatnik może skorygować przygotowane samodzielnie zeznanie podatkowe oraz te znajdujące się w usłudze Twój e-PIT. Trzeba to jednak zrobić zanim nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego, czyli w ciągu pięciu lat. Można więc łatwo policzyć, że korektę PIT-u za 2018 rok należy złożyć do 2024 roku.

Aby dowiedzieć się więcej o rozliczeniu podatku w ramach usługi "Twój e-PIT" kliknij TUTAJ.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane