• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Pamiętaj o PIT i zleć to fiskusowi. Dziś mija ważny termin

Jak szybko rozliczyć PIT? Odtwórz: Jak szybko rozliczyć PIT?
Jak szybko rozliczyć PIT? "Źródło: TVN24 BiS"

Chcesz, żeby to urząd skarbowy wypełnił za ciebie zeznanie podatkowe? Musisz się pośpieszyć. Wtorek to ostatni dzień na złożenie odpowiedniego wniosku. To zresztą nie jedyny ważny termin, o którym warto pamiętać.

Dziś mija termin na składanie wniosków o to, aby to urząd skarbowy wypełnił za nas PIT.

Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem ministerialnego Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. Do 18 kwietnia PIT-WZ można wysłać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.

Następnie urząd w ciągu maksymalnie pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

PIT do 2 maja

Coraz większymi krokami zbliża się też termin rozliczenia z fiskusem. W tym roku czas na wypełnienie formularza PIT i wysłanie go do urzędu skarbowego mamy do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia przypada w weekend.

Jednak podatnicy nie powinni czekać z wypełnieniem zeznania na ostatnią chwilę, bo w kolejkach na poczcie lub urzędzie skarbowym będą musieli spędzić dużo większą ilość czasu, niż gdyby PIT wysłali wcześniej.

Jaka kara?

Nieterminowe złożenie deklaracji PIT może wiązać się z karą finansową - urząd skarbowy przyjmie wypełniony formularz, ale jednocześnie naliczy odsetki za ewentualną niedopłatę podatku. W zeszłym roku stawka takich odsetek wynosiła 8 proc. w skali roku (200 proc. stopy lombardowej NBP + 2 punkty procentowe, min. 8 proc.).

Nieterminowe dostarczenie deklaracji fiskusowi jest wykroczeniem skarbowym lub przestępstwem skarbowym. Opóźnienie takie będzie traktowane jako wykroczenie, jeżeli kwota nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia brutto (obecnie 9250 zł = 5 x 1850 zł). Jeżeli nasze zobowiązanie przekroczy tę kwotę, to jest to już przestępstwo skarbowe. A karę wymierza sąd.

Fiskus posiada dużą dowolność w ustalaniu kar dla spóźnialskich podatników. Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe waha się od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. takie grzywny wynosiły od 185 zł do 37 000 zł. Osoby, które wcześniej nie naruszały przepisów podatkowych, zwykle są karane mandatem karnym, czyli grzywną o kwocie do 200 proc. "najniższej krajowej". Każda grzywna powinna uwzględniać wysokość dochodów podatnika oraz jego sytuację rodzinną.

Jak szybko rozliczyć PIT? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane