• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejne owoce i warzywa trafią do biednych. albo do... biogazowni. Rusza unijna pomoc dla rolników

Kolejne owoce i warzywa trafią do biednych. albo do... biogazowni. Rusza unijna pomoc dla rolników
Foto: sxc.hu Foto: W ramach pomocy będzie można wycofać 155 700 ton jabłek i gruszek oraz 18 650 ton pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi

Rada Ministrów znowelizowała we wtorek rozporządzenie, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy środków unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowe przepisy przygotował resort rolnictwa. Pozwolą one uruchomienie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania produktów z rynku z przeznaczeniem ich na cele charytatywne oraz na pasze dla zwierząt i spalanie w biogazowniach.

W ramach tej pomocy będzie można wycofać 155 700 ton jabłek i gruszek oraz 18 650 ton pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Także producenci indywidualni

Podobnie jak w przypadku poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmów, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała do powierzchni tych upraw, które nie zostały objęte poprzednimi mechanizmami uruchomionymi przez KE.

Łączna ilość produktów kwalifikujących się do wsparcia dla jednego producenta nie może przekroczyć 500 ton, a w przypadku organizacji producentów - 10 000 ton. Wycofane owoce i warzywa przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji lub innych celów muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Wycofywanie produktów z rynku będzie trwało do końca czerwca br. Tak jak w przypadku dwóch pierwszych transz unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw, operacjami będzie zajmowała się Agencja Rynku Rolnego. We wniosku składanym do ARR zainteresowani taką pomocą powinni podać numery ewidencyjne działek, na których prowadzono uprawę.

Według resortu rolnictwa, producenci jabłek, którzy skorzystali już z pomocy de minimis będą mogli uczestniczyć w trzeciej transzy mechanizmu pomocowego UE.

Projekt zakłada, że wejście w życie przepisów nowelizowanego rozporządzenia nastąpi po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane