• rozwiń

Temat: Rosja - USA

Rosjanie: USA powinny zrozumieć bezsens sankcji. Będziemy ostro reagować na wszelkie ataki na Moskwę

Rosjanie: USA powinny zrozumieć bezsens sankcji. Będziemy ostro reagować na wszelkie ataki na Moskwę
Foto: josef.stuefer/CC BY 2.0 Foto: Moskwa ostrzega przed nałożeniem nowych sankcji

Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone zrozumieją, że kontynuowanie polityki sankcji nie ma sensu - poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Resort ostrzegł również, że Moskwa będzie ostro reagować na wszelkie ataki przeciwko Rosji.

“Chcielibyśmy mieć nadzieję, że Stany Zjednoczone, które wprowadzają sankcje, w końcu zrozumieją bezsens takiej polityki. Kolejny raz potwierdzamy, że od teraz będziemy ostro reagować na wszelkie ataki przeciwko Rosji” - podał w oświadczeniu resort spraw zagranicznych.

Trzy dni temu amerykański minister skarbu (finansów) Jack Lew i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis oświadczyli w Brukseli, że "w obliczu nasilenia konfliktu na wschodniej Ukrainie należy utrzymać presję na Rosję".

- W ubiegłym roku UE w konsultacji z USA wprowadziła sankcje wobec Rosji. Widzimy, że te sankcje przynoszą skutek jeśli chodzi o gospodarkę, jednak eskalacja konfliktu pokazuje, że presja musi zostać utrzymana, aby zapewnić, że polityczne zobowiązania zostaną wypełnione - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej z Jackiem Lew.

19 stycznia Barack Obama ogłosił wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Z ich powodu amerykańskie firmy są zobowiązane do zaprzestania handlu i świadczenia usług na terytorium Krymu.

Szczyt UE

W Brukseli odbyło się dziś nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych, którzy rozważali zaostrzenie sankcji w związku z eskalacją walk na wschodzie Ukrainy. To odpowiedź na wydarzenia w Mariupolu, gdzie w sobotę w ostrzale przeprowadzonym przez prorosyjskich separatystów zginęło 30 osób, a około 100 zostało rannych.

Ministrowie rozmawiali zarówno o kolejnych osobach, które powinny znaleźć się na liście objętych sankcjami, jak i o "następnych krokach", które będą przygotowaniem do szczytu UE 12 lutego. Szczyt może zająć się zaostrzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji.


Od marca 2014 roku w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie UE wpisała na czarną listę 132 osoby oraz 28 firm i organizacji. Nałożyła również sankcje gospodarcze na Rosję w formie ograniczeń w dostępie do rynków kapitałowych dla rosyjskich banków i firm naftowych, ograniczeń sprzedaży zaawansowanych technologii do wydobycia ropy, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
saneka
to nie USA i Europa tylko Moskwa musi zrozumieć że świat nie będzie już tolerować jej awanturnictwa, daleko posunięta pobłażliwość przyniosła tragedię Mariupola, sankcje muszą być zaostrzone, nie można więce tolerować rosyjskiego bandytyzmu
  • 4
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane