• rozwiń
  • WIG20 2180.57 -1.21%
  • WIG30 2479.70 -1.18%
  • WIG 57906.64 -0.93%
  • sWIG80 11656.91 +0.41%
  • mWIG40 3762.45 -1.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:09

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Dobre dane z gospodarki. Rośnie sprzedaż i produkcja

Dobre dane z gospodarki. Rośnie sprzedaż i produkcja
Foto: opel.com Foto: GUS poinformował również, że w czerwcu wzrosła sprzedaż detaliczna

Dobre dane z polskiej gospodarki. Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu wzrosła o 7,6 proc. w ujęciu rocznym - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też sprzedaż detaliczna.

Ekonomiści szacowali, że produkcja sprzedana przemysłu wyniesie 6,7 proc. w ujęciu rocznym i 3,6 w ujęciu miesięcznym.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, a budowlano-montażowa o 1,3 proc.

Jest wzrost

W okresie od stycznia do czerwca produkcja sprzedana przemysłu była o 4,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,3 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była o 1 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 9,8 proc. - napisał GUS w komunikacie.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 5 działach.

GUS podał też, że po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 3,3 proc. niż w czerwcu ub. roku i o 4,2 proc. w porównaniu z majem tego roku.

W stosunku do czerwca 2014 roku spadek poziomu zrealizowanych robót odnotowano w firmach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 8,6 proc. oraz w firmach których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 4,9 proc., natomiast wzrost produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 7,7 proc. - podał GUS.

Dobry wynik

GUS poinformował również, że w czerwcu wzrosła sprzedaż detaliczna. Była ona wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 6,6 proc., a w porównaniu z majem wzrosła o 1 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 3,4 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,5 proc.

"W czerwcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,6 proc. (wobec wzrostu o 4,7 proc. przed miesiącem oraz o 1,8 proc. w czerwcu ub. roku). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 0,8 proc.)" - napisano w piątkowym komunikacie GUS. Urząd statystyczny zaznaczył, że w czerwcu br. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku utrzymał się w większości grup.

Większa sprzedaż

Urząd statystyczny zaznaczył, że w czerwcu br. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku utrzymał się w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 25 proc. wobec spadku przed rokiem o 7 proc.) oraz w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 8,5 proc. wobec wzrostu o 4,8 proc. przed rokiem).

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupie „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 19,3 proc.) oraz „tekstylia, odzież, obuwie” (o 17,6 proc.)

"Spadek sprzedaży wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „pozostałe” (o 6,3 proc.). W okresie styczeń-czerwiec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,9 proc. (wobec wzrostu o 5,3 proc. w 2014 r.)" - podał GUS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
jest wzrost ale długu publicznego na 100%
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane