• rozwiń

Temat: Praca

Bezrobocie w górę. Znów przebiło 12 proc.

Bezrobocie w górę. Znów przebiło 12 proc.
Foto: sxc.hu Foto: Bezrobocie wzrosło do 12, 1 proc.

Bezrobocie w Polsce w styczniu wzrosło do 12,1 proc. - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 919,5 tys. osób. W grudniu stopa bezrobocia wynosiła 11,5 proc.

W porównaniu z grudniem liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wzrosła o 94 tys. "Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie z przyczyn sezonowych. Tegoroczny wzrost jest niższy od odnotowywanego w poprzednich latach, kiedy wynosił nawet 160 tys." - uzasadniono w komunikacie.

Optymizmem napawa też porównanie ze analogicznym okresem przed rokiem. Wtedy bez pracy było o 341 tys. osób więcej.

Przybyło też ofert pracy. Według danych ministerstwa ich liczba w grudniu wyniosła 71 tys. i jest to wzrost o 29 proc. w porównaniu z grudniem. Więcej ofert pracy było we wszystkich województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim – aż o 82 proc.

"Rynek pracy się ożywia"

Wiceminister pracy Jacek Męcina przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że resort spodziewał się wzrostu bezrobocia wraz z początkiem roku. - Spodziewaliśmy się wzrostu o 0,5 pkt. proc. Nie można jednak wykluczyć, że GUS skoryguje nasze szacunki - zaznaczył. - Nie mamy jeszcze danych o liczbie zatrudnionych, które GUS poda później i dopiero wtedy będzie znana ostateczna stopa bezrobocia - mówił, dodając, że jeśli nastąpi korekta, to wyłącznie w dół.

Męcina ocenił, że w lutym stopa bezrobocia nie powinna być wyższa od tej ze stycznia. - Rynek pracy się ożywia, luty powinien być dużo lepszy - stwierdził.

Zaznaczył jednak, że ostatecznie będzie to zależało od czynników sezonowych, m.in. pogody. - Jeśli taka pogoda jaką widzimy teraz, by się utrzymała, to drobny wzrost bezrobocia jest jeszcze możliwy - dodał.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane