• rozwiń

Rosja zapowiada zakaz wwozu produktów z Polski. Sprawdź, co na liście

Rosja zapowiada zakaz wwozu produktów z Polski. Sprawdź, co na liście

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego Rossielchoznadzor zapowiedziała w sobotę wprowadzenie z powodu ptasiej grypy czasowego zakazu eksportu produktów drobiowych i karm z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

W komunikacie Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego nie podano daty wprowadzenia ograniczeń. Rosyjskim mediom przedstawiciele Rossielchoznadzoru powiedzieli, że dokładnej daty jeszcze nie ma, dodali jednak, że rozpatrują wprowadzenie ograniczeń w ciągu dwóch tygodni.

Co na liście?

Zakaz ma dotyczyć mięsa drobiowego – już objętego rosyjskim embargiem żywnościowym, gotowych produktów drobiarskich i wszelkich, które zawierają przetworzony drób, oraz karm i dodatków do karm dla drobiu (oprócz karm pochodzenia roślinnego), a także użytkowanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i oprawiania drobiu.

Ograniczenia będą dotyczyć Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier, Włoch, a także Wielkiej Brytanii.

Rossielchoznadzor zapowiedział, że ze względu na konieczność importu z UE do Rosji żywego drobiu i jaj inkubowanych zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o dostarczenie w ciągu tygodnia dodatkowej informacji. Chodzi o egzekwowanie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotyczących dostaw żywego drobiu z gospodarstw mających prawo eksportu do Rosji i leżących na obszarze krajów unijnych, w których zarejestrowano ogniska ptasiej grypy.

„Rossielchoznadzor będzie zmuszony rozszerzyć środki ograniczające na wwożenie żywego drobiu w stosunku do krajów, jakie nie dostarczą zamówionej informacji w wyznaczonym terminie” – zapowiedziały służby.

Ograniczenia

Rosyjski urząd powiadomił też, że utrzyma dotychczasowe podejście w sprawie wwożenia do Rosji jaj inkubowanych, tzn. ma zamiar stosować ograniczenia obejmujące poszczególne terytoria.

Z powodu ptasiej grypy Rosja wprowadziła od końca grudnia zakaz eksportu produkcji drobiowej z województw podkarpackiego i małopolskiego. Analogiczne ograniczenia wprowadziła wcześniej dla eksportu z województwa lubuskiego.

Zobacz. Takiego obrotu spraw chyba nikt się nie spodziewał, a na pewno nie spodziewali się go dyrektorzy banków żywności. Ich magazyny pękają w szwach od warzyw i owoców, które miały trafić na eksport do Rosji, ale w związku z embargiem nie ma na nie zbytu. Przy okazji pojawił się też niespodziewany kłopot, bo owoce i warzywa mają krótki okres przydatności do spożycia. O klęsce urodzaju, na której skorzystają najubożsi.  (wideo z 24.09.2014 r.)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Fox_populi
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
punio1
W czym problem? Sprzedac taniej ludziom z Polski, gdzie teraz warzywa sa bardzo drogie! No ruszcie wreszcie bankami!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
panrychu1
warzywa są bardzo tanie, wystarczyłoby prawem ograniczyć marżę handlową, ziemniaki u rolnika są po 40gr a w markecie 1,50, za cebulę skupy płaciły jesienią po 5gr/kg (słownie: pięć groszy polskich),
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane